Tiesa, ir arī klientu daļa, kas vairs nevēlas meklēt darbu, tai pietiek ar pabalstu naudu. Lai meklētu problēmas risinājumus, Ekonomikas ministrija (EM) piedāvā pārskatīt sociālā atbalsta sistēmu, lai motivētu meklēt darbu un uzlabot iemaņas, nevis summēt pabalstus.
Šis ir viens no piedāvātajiem strukturālo reformu risinājumiem, pie tā, pēc EM domām, būtu jāstrādā kopā ar Labklājības ministriju (LM) un Finanšu ministriju. EM sola detalizētākus pasākumus izstrādāt līdz aprīlim. «Šis pasākums ir tikai viens no kompleksāka skata, kura galvenā ideja ir radīt darba vietas,» Dienai e-pasta vēstulē norāda Evita Urpena, EM sabiedrisko attiecību pārstāve. Kompleksais pasākums virzīts uz kvalificētu, izglītotu, motivētu darba ņēmēju, funkcionējoša darba tirgus atjaunošanu. Tiesa, pagaidām konkrētus pasākumus EM neatklāj.
Rīgas domes Sociālās pārvaldes priekšnieks Mārtiņš Moors kā vienu no risinājumiem papildu līdzšinējiem motivēšanas pasākumiem rosināt sociālo dienestu klientus strādāt iesaka: «Vajadzētu noteikt ar likumu, ka tiem cilvēkiem, kuri ilgstoši ir bez darba, vajadzētu pieņemt jebkādu darba piedāvājumu», - nevis kā patlaban, ka pieņem tikai kvalifikācijai atbilstošu darbu. M. Moors arī saka - pašvaldībām vajadzētu paredzēt pienākumu iesaistīt sabiedriskos darbos bez darba esošos klientus, tiesa, slēdzot ar viņiem līgumu. Rīgas dome esot iedalījusi 20 sociālā darbinieka amata vietas, šo darbinieku galvenās rūpes būšot bezdarbnieki un viņu motivēšana strādāt. Liepājas domes Sociālā dienesta vadītāja Iveta Pūķe pieļauj: lai motivētu cilvēkus atgriezties darba tirgū, vajadzētu pastiprināt līdzdarbības pasākumus pabalstu saņēmējiem. Viņasprāt, pabalstu saņēmējus varētu iesaistīt sabiedriski lietderīgā darbā, taču precīzāk jāatrunā līdzdarbības termins.
LM pārstāve Marika Kupče norāda, ka ministrija no dažādiem avotiem saņēmusi informāciju par problēmām, piemēram, ka bieži pašvaldību sociālās palīdzības pabalsti tiek tērēti citiem mērķiem, nekā piešķirti. Piemēram, kāds no vecākiem bērnu vajadzībām piešķirto pabalstu izlieto alkohola un cigarešu iegādei. Tāpēc LM kopīgi ar pašvaldībām plāno pārskatīt sociālās palīdzības piešķiršanas kritērijus un procedūru, tostarp nosakot stingrākus nosacījumus par pabalsta saņēmēja līdzdarbību un lielākas pilnvaras sociālajam dienestam līdzdarbības pienākumu nepildīšanas gadījumā. Paredzēts, ka, piešķirot GMI (garantētais minimālais ienākums) pabalstu, sociālais dienests vienojas ar visiem pabalsta saņēmēja pieaugušajiem ģimenes locekļiem par ģimenes sociālās situācijas uzlabošanai veicamajiem līdzdarbības pasākumiem, tādējādi veicinot saņēmēju līdzdarbību savas situācijas uzlabošanā.