Novērojumi liecina, ka, līdzīgi kā ik gadu, sācies ērču rudens aktivitātes pieaugums - tas nozīmē, ka ērču dabā ir vairāk, Dienai pastāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas epidemioloģe Antra Bormane. Salīdzinot ar novērojumiem vasaras periodā, kad ērču bija mazāk, šobrīd Latvijas centrālās un dienvidaustrumu daļas ērču monitoringa vietās to aktivitāte pieaugusi divas līdz trīs reizes, atsevišķās vietās sasniedzot ap 50-70 aktīvo ērču uz vienu kilometru. A. Bormane paskaidroja, ka ērces Latvijā ir aktīvākas pavasarī un rudenī. Līdz ar to ērču aktivitāte varētu samazināties tikai novembra sākumā, kad sāksies pirmais sals. No ērcēm jāuzmanās gan ne tikai mežā - pēc SPKC novērojumiem nekoptās pļavās ērču ir tikpat daudz cik mežā.
Ņemot vērā, ka ērču kopējā aktivitāte pagaidām ir zemāka, šogad samazinājies inficēto cilvēku skaits. Kā pastāstīja A. Bormane, šogad Latvijā astoņos mēnešos reģistrēti 122 saslimšanas gadījumi ar ērču encefalītu un 231 gadījums, kad atklāta Laimas slimība. Savukārt pērn šajā pašā laika periodā bijuši 246 ērču encefalīta un 365 Laimas slimības gadījumi. Speciāliste skaidro, ka to ietekmējuši gan netipiskie laika apstākļi, piemēram, ieilgusī ziema un karstā vasara, gan pieaugusi cilvēku informētība par pasākumiem, kā sevi pasargāt. Pagaidām gan nevar prognozēt, vai sezonas kopējā statistika būs iepriecinoša, jo ērču aktivitātes rezultātā var strauji palielināties arī inficēto cilvēku skaits.
Būtisks faktors ir arī ērču inficētība. Šogad vidēji tā bijusi 5,37%, kamēr pērn - 8,3%, Dienai norādīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs galvenā ārste Baiba Rozentāle. Viņa paskaidroja, ka pērn laboratorijā ir pārbaudītas 3393 ērces, no tām 282 bija inficētas, bet šogad no 2790 pārbaudītām ērcēm inficētas bija 150. Tomēr arī ērču inficētība var pieaugt, jo septembrī un oktobrī pieaug laboratorijā nodoto ērču skaits. Lai gan inficētība šogad ir par 3% zemāka nekā pērn, tas tomēr ir augsts rādītājs, atzīmēja B. Rozentāle. Viņa piebilda, ka citu gadu tā bijusi tikai 3%, bet ir bijuši arī tādi gadi, kad katra desmitā ērce pārnēsā slimības.
Speciālisti atgādina, ka, dodoties brīvā dabā, jālieto aizsardzības līdzekļi pret ērcēm, ieteicams valkāt gaišas drēbes, uz kurām ērces labi saskatāmas, lai pēc iespējas ātrāk tās varētu notraukt. Tāpat apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt - bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši piegulošai, blūze vai krekls jāiebāž biksēs. Pārnākot mājās, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērču.