Pirms gandrīz četriem gadiem sliktās veselības dēļ viņš pazuda no sabiedrības acīm, vēlāk Kubas vadītāja grožus nododot savam jaunākajam brālim Raulam. Tomēr pirms nedēļas viņš kā Fēnikss no pelniem atgriezās, lai uzrunātu parlamentu. Tas samulsināja Kubas politisko procesu vērotājus, kuri prātuļo, vai Commandante (Fidela iesauka tautā) atgriežas tronī vai arī parādījies, lai novērstu uzmanību no valsts iekšējām problēmām.
Vecais labais Fidels
Veselīga un spēka pilna cilvēka iespaidu atstājošs, tērpies olīvzaļā frencī, F. Kastro 7. augustā kāpa Kubas Nacionālās asamblejas tribīnē. 12 minūšu garās uzrunas laikā viņa balss skanēja visiem dzirdami, un, kā vienmēr, uzsverot kādu frāzi, Fidels pakratīja rādītājpirkstu.
Runā viņš brīdināja, ka pastāv kodolkara iespēja Tuvajos Austrumos, ja imperiālistiskās rietumvalstis turpinās agresiju pret Irānu. Kubas revolūcijas līderis vērsās pie ASV prezidenta Baraka Obamas ar aicinājumu neveikt paredzētās Irānas kuģu pārbaudes, jo Teherānas atbilde būšot amerikāņu karakuģu nogremdēšana, kas savukārt izraisīšot kodolkaru. «Zīdaiņi, pusaudži un jauni cilvēki visā pasaulē var tikt pasargāti no kodolholokausta,» paziņoja F. Kastro. Uz jautājumu, vai B. Obama būtu spējīgs sākt atomkaru, Fidels atbildēja: «Nē, ja mēs viņu pārliecināsim to nedarīt.»
Interesanti, ka pēc uzrunas viņš apsēdās blakus nevis savam brālim Raulam, kurš pašlaik pilda valsts vadītāja pienākumus, bet gan parlamenta spīkeram.
2006. gadā Kubas simbols nogāja no aktīvās politikas skatuves smagas zarnu kaites dēļ. 2008. gadā viņš oficiāli nodeva valsts līdera pienākumus brālim. Pēdējo četru gadu laikā ik pa brīdim parādījās bijušā līdera fotogrāfijas un slejas valdības interneta portālā. Tomēr pirms mēneša Fidels aizvien biežāk sāka parādīties publiskos pasākumos.
Daudzi minējumi
Eksperti uzsver, ka F. Kastro atgriezies laikā, kad viņa brālis paziņojis par lēmumu modernizēt Kubas stagnējošo ekonomiku un pēc nesenās vienošanās starp Kubas valdību un katoļu baznīcu par 52 politieslodzīto atbrīvošanu. Tomēr savā uzrunā Fidels ne mirkli nepieskārās iekšpolitikai. «Viņš nodemonstrēja, ka viņam ir sava «augstākās politikas vēsts», kurā līdzās apokaliptiskām idejām figurē ASV, bet Kuba pilda imperiālisma šaustītāja lomu,» raksta spāņu laikraksts El Pais.
Vašingtonā bāzētās Starptautisko attiecību padomes pētniece Džūlija Sveiga uzskata, ka Fidela atgriešanās mērķis ir parādīt komunistiskajai partijai, ka viņš devis svētību Raula ārpolitikai un iekšpolitikai.
Savukārt citi uzskata, ka Commandante vienkārši vēlas parādīt, ka uz miršanas gultu netaisās, nevis grasās atkal vadīt valsti, jo tāpat bez viņa svētības uz Brīvības salas netiek pieņemts neviens nozīmīgs politisks lēmums.