Ilze (vārds mainīts) nesen bērnu laidusi pasaulē Jūrmalas slimnīcā. Toreiz sagatavojusi visu nepieciešamo un par dzemdību komplektu nemaz nav domājusi, jo tā līdzņemamo lietu saraktā nav bijis. Arī slimnīcā viņai par šiem dzemdību materiāliem nekas nav jautāts. Un pavisam loģiski, jo šos materiālus apmaksā valsts. Tomēr, runājot ar savu māsu, viņa secinājusi, ka citur tā gluži nav. Māsas dzemdības pērn noritējušas Rīgas Dzemdību namā, kurā viņai prasīts, vai šīs komplekts ir līdzi. Atbildot noraidoši, viņa aizsūtīta to iegādāties. Ilze gan ir neizpratnē, kāpēc tie ir jāpērk, ja jau valsts tos nodrošina, pieļaujot, ka tas ir sava veida mazais biznesiņš.
Ilzes māsa gan nav vienīgā ar šādu pieredzi. Arī kādai citai sievietei Dzemdību namā jautāts par šo komplektu. Tā kā viņa toreiz nav zinājusi, ka par to nav jāmaksā, gājusi un pirkusi. Viņa gan Dienai piebilst, ka izmaksas nav bijušas lielas un par to toreiz vispār nav uztraukusies, prioritātes bijušas citas.
Dienai meklējot informāciju dažādos interneta forumos, atklājas aina, ka gandrīz katra otrā sieviete šo komplektu ir iegādājusies pēc slimnīcas personāla lūguma dažādās Latvijas vietās. Citos gadījumos dzemdību komplekts iekļauts līdzņemamo lietu sarakstā un sievietes nav zinājušas, ka to līdzi var arī neņemt. Piemēram, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas sarakstā dzemdību komplekts minēts kā ieteicams. Savukārt Ventspils slimnīcas Dzemdību nodaļā dzemdību komplekti parādās maksas pakalpojumu cenrādī - attiecīgi 14,23 eiro. Kā Dienai paskaidroja Dzemdību nodaļā, sievietei parasti jautā, vai viņa vēlas to iegādāties, un visbiežāk grūtnieces tā arī dara. Uz Dienas jautājumu, kāpēc piedāvāt šādu pakalpojumu, ja jau to ir apmaksājusi valsts, tika atbildēts, ka šajā komplektā ietilpst vienreizlietojamie paladziņi un citas lietas. Slimnīcā izmanto auduma paladziņus, bet ar vienreizlietojamajiem sievietei ir ērtāk.
Nacionālajā veselības dienestā Dienai gan norādīja - nedrīkstētu būt situācija, ka ārstniecības iestādes sievietēm prasa šo komplektu iegādāties, jo to apmaksā valsts. Respektīvi, tarifā, ko valsts maksā par dzemdību palīdzības sniegšanu, šie materiāli ir iekļauti. Tāpēc šis jautājums vispirms būtu jārisina ārstniecības iestādē uz vietas, bet, ja neizdodas rast risinājumu, sievietei ir tiesības vērsties Veselības inspekcijā. Šos komplektus sieviete var ņemt līdzi tikai tad, ja pati to vēlas.
Sazinoties ar Rīgas Dzemdību namu, tā pārstāve Jana Priedniece gan strikti norāda, ka dzemdību komplektus neviens iegādāties grūtniecēm neliek un tā nav obligāta prasība. Viņa gan piebilst, ka savam sirdsmieram un komfortam sieviete, protams, to var iegādāties. Un pieredze arī liecinot, ka ir daudzi cilvēki, kuri pērk paši, lai nebūtu jāizmanto slimnīcas piedāvātie. Šogad tādas bijušas 649 pacientes, kas ir 12% no kopējā dzemdību skaita. Tomēr Dzemdību namā principā var ierasties tikai ar pasi kabatā. Komentējot Dienas minētos gadījumus, J. Priedniece pieļāva, ka, iespējams, tas bijis pārpratums un sievietes to uztvērušas kā obligātu prasību, nevis kā iespējamo variantu. Viņa arī nevar noliegt, ka, iespējams, kāds no darbiniekiem nav izteicies korekti.
Pēc Dienas novērojumiem interneta forumos, gan rodas iespaids, ka sievietes vienkārši nav pietiekami informētas par to, kas tiek piedāvāts par valsts līdzekļiem.