Tie ir trīs likuma izmaiņu projekti, kā arī viens Ministru kabineta noteikumu grozījumu projekts, Dienai skaidroja par to virzīšanu atbildīgā Veselības ministrijas (VM) ierēdne Anita Segliņa. Pirmkārt, tā sauktajā aizliegto vielu sarakstā tiks iekļautas narkotisko un psihotropo vielu «ģenēriskās formulas». Tas nozīmēs, ka formula vairs neaptvers tikai vienu kādas vielas ķīmisko sastāvu, bet visu vielas pamatformulu, tādējādi vairs nebūs iespējams apreibinošu vielu «legalizēt», tikai mazliet pamainot tās sastāvu.
Lai viela kļūtu patiesi aizliegta, gan nepietiek, ka valdība to iekļauj aizliegto vielu sarakstā, likuma izmaiņas jāveic arī Saeimai, kas nosaka vielas daudzumu, no kura iestājas kriminālatbildība. Tādēļ arī šoreiz attiecīgās likuma izmaiņas tiks virzītas uz parlamentu.
«Protams, apzināmies, ka būs pretreakcija, noteikti mēģinās izstrādāt pavisam jaunas vielas, kuras arī pašreiz izstrādātās ģenēriskās formulas nesegs, tādēļ tiek strādāts arī pie pagaidu aizlieguma,» skaidroja A. Segliņa. Ģenērisko formulu izstrādāja Organiskās sintēzes institūta speciālisti. Šī pašreizējā iekšlietu ministra Riharda Kozlovska (RP) daudz slavētā ideja paredz, ka, tirdzniecībā parādoties aizdomīgām vielām, to izplatīšanu var aizliegt uz laiku līdz vienam gadam vai arī, kamēr tirgotājam vai izplatītājam izdodas pašam par saviem līdzekļiem pierādīt, ka viela patiešām nav kaitīga. Tas nozīmētu - pat ja «legālo narkotiku» tirgoņiem izdodas apiet ģenērisko formulu, kaitīgas vielas viņi tāpat nevarēs tirgot vismaz gadu, kas ir pietiekami ilgs laiks, lai vielu paspētu aizliegt pavisam, nosakot arī kriminālatbildību.
Līdzīgs risinājums, ka atbildība par vielas risku apzināšanu un drošas lietošanas pierādīšanu uzlikta ne valsts, bet privātajiem pleciem, jau tagad ir ķīmijas likumdošanā, skaidroja A. Segliņa. Paredzēts, ka pagaidu aizliegumu varētu noteikt VM iestāde Slimību profilakses un kontroles centrs. Kā Dienai stāsta centra vadītāja Inga Šmate: «Mūsu uzdevums būs izvērtēt jebkuru jauno vielu, un varēsim operatīvi [uz bīstamām vielām] reaģēt, izdodot administratīvu aktu - uz gadu aizliedzot.»
Par pagaidu aizlieguma pārkāpšanu gan plānots paredzēt tikai administratīvo atbildību, tādēļ ieplānotas arī izmaiņas Administratīvo pārkāpumu kodeksā. No vienas puses, tas nozīmē, ka tirdzniecība ar vielām, kas aizliegtas uz pagaidu laiku, varēs turpināties, tirgoņiem no cietuma nebaidoties. Tomēr, no otras puses, tas policijai atraisīs rokas - no bodītēm, kurās tirgos šādas vielas, «preci» varēs konfiscēt kaut vai katru dienu, tādējādi «biznesu» kārtīgi paplucinot. Līdz šim tas bija iespējams tikai, ja kriminālprocesa ietvaros izdodas no tiesneša izprasīt kratīšanas orderi vai arī ja veikals pats pārkāpj kādus no vispārējiem tirdzniecības noteikumiem, piemēram, neizsniedz pircējam čeku.
Iekšlietu struktūrām, piemēram, policijai, kura būs atbildīga par jaunās kārtības ieviešanu dzīvē, tam būs nepieciešami papildu līdzekļi. Par tiem kārtējo reizi sākusies diņģēšanās ar Finanšu ministriju.