Praktiski izgudrojumu izmantojumam pasaulē noiets būs vienmēr, lai arī kāda būtu krīze. Pēc daudzām citām mūsu precēm un pakalpojumiem pieprasījums globālajā tirgū arvien būs svārstīgs, bet diezin vai tas attieksies uz oriģināliem atklājumiem. Lai atceramies kaut vai reiz ražoto VEF miniatūro fotoaparātu Minox, kas bija apvērsums pasaules fotorūpniecībā. Pagājušā gada izgudrojumi Latvijā rāda, ka ekonomiskā krīze mūsu gudrajām galvām intelektuālās bagātības idejas nebūt nav laupījusi.
Piemēram, par oriģinālāko atzītais izgudrojums 3D tāfele jau palīdz uzlabot mācību sistēmu un apgūt ģeometriju, jo īpaši tiem skolēniem, kuriem telpiskā domāšana sagādā grūtības. Savukārt ekonomiski nozīmīgākais izgudrojums - poliuretāna putuplasts, kas iegūts nevis no naftas, bet rapšu eļļas, - varētu būt nākotnes zaļais siltumizolācijas materiāls, kura īpašības ir pārākas par citiem materiāliem.
Runājot par iepriekšējo gadu sasniegumiem un to tālāko virzību, jāizceļ iesaistīto pētnieku - gan keramikas granulu (ūdens attīrīšanas tehnoloģijām), gan lētāku hologrammu izgudrotāju - nepadošanās, neatlaidība un mērķtiecība. Kaut arī, baidoties no neskaidrības par pieprasījumu, ražotāji ne visā un uzreiz grib investēt, ir arī konkrēti gadījumi uzņēmēju un pētnieku sadarbībai. Piemēram, koksnes pētnieki dod padomus Līgatnes Papīra fabrikai papīra virsmas īpašību un sastāva noteikšanā.