Zemūdens skrejceļš aprīkots ar zemūdens masāžu, pretstraumi, regulējamu augstumu un slīpumu un ir paredzēts kustību amplitūdas un izturības palielināšanai, osteoartrīta, muskuļu vājuma gadījumos, vecu dzīvnieku aprūpei, ķermeņa svara samazināšanai utt.
Peldēšanas laikā dzīvnieks izmanto vairākas muskuļu grupas un ir spējīgs izstiept ekstremitātes vairāk, nekā staigājot pa zemi. Tas ļauj uzlabot spēku un izturību muskuļos. Zemūdens skrejceļš nodrošina to pašu efektu, ko vingrojumi uz zemes, bet samazina svaru uz dzīvnieka locītavām. Hidroterapija ir ļoti svarīga dzīvniekiem pēc ķirurģiskām operācijām, it sevišķi pēc krustenisko saišu plīsumiem un citām ortopēdiskām operācijām.
Nodarbību grafiku un intensitāti var noteikt gan ārstējošais veterinārārsts, gan arī fizioterapeits, vislabāk - ja abi speciālisti kopā vienojas par pacientam vispiemērotāko variantu.
Pirms pašas procedūras suni nevajadzētu barot, tāpat jāgādā, lai suns pirms tam nokārtojas.
Uz procedūru nevar vest suni, kuram ir vaļējas, inficētas vai sulojošas brūces, kā arī nesadzijuši ķirurģiski griezumi bez ūdensnecaurlaidīgiem plāksteriem; vemšana un/vai caureja; paaugstināta ķermeņa temperatūra; smagas sirds, aknu, nieru u. c. slimības; nekontrolētas epilepsijas lēkmes; audzētavu klepus.
Nodarbības ilgums atkarīgs no suņa vecuma, veselības stāvokļa un uzstādītās diagnozes, kā arī no suņa patikas pret ūdeni. Jāņem vērā arī tas, ka skrejceļam piemīt neliels troksnis un vibrācijas, kas var dzīvnieku izbiedēt. Taču visbiežāk sunim, kas ir socializēts, peldējies gan atklātās ūdenstilpēs, gan mazgāts mājas apstākļos, problēmas nerodas. Lai suni motivētu darboties, procedūras laikā saimniekam arī jāpadarbojas, četrkājaino kompanjonu nomierinot un iedrošinot. Līdzi var ņemt dzīvnieka mīļāko rotaļlietu vai kādu našķīti, tā radot pozitīvas emocijas.
Hidroterapijai ir vairāki pozitīvi aspekti: ūdenī ir samazināta slodze uz sāpīgajām vai dzīstošajām struktūrām - vingrošanu var uzsākt agrāk ar mazāku nepieciešamo muskuļu aktivizāciju un mazāku slodzi uz ekstremitātēm; ūdens nodrošina lielāku pretestību nekā gaiss, kas ir ļoti labi muskuļu nostiprināšanai; tas palielina muskuļu masu un spēku, uzlabo asins cirkulāciju, kā arī lūzumu un mīksto audu traumu ātrāku sadzīšanu, sniedz papildu atbalstu ekstremitātēm, samazinot muskuļu, cīpslu un saišu traumu varbūtību, palielina kustību apjomu, samazina stīvumu; hidrostatiskais spiediens mazina tūsku; samazina artrīta izraisītās sāpes locītavās.
Pirmā nodarbība ar fizioterapeitu ilgst 60-90 minūtes, šajā laikā fizioterapeits novērtē dzīvnieka klīnisko stāvokli un izvēlas atbilstošus rehabilitācijas vingrinājumus stājas, kustību un koordinācijas uzlabošanai (tajā skaitā hidroterapiju gadījumos, kad tā ir medicīniski pamatota), kā arī izglīto dzīvnieka īpašnieku par pastāvīgi veicamajiem vingrinājumiem mājas apstākļos. Katra nākamā nodarbība ilgst 30-60 minūtes. Nodarbībām var pieteikties pa tālr. 63021918 vai 29484198.
*LLU Veterinārās klīnikas direktore, veterinārārste