Asiņainie nemieri
Tūkstošiem cilvēku piektdien pulcējās pie valsts Iekšlietu ministrijas ēkas, kas uzskatāma par varas režīma simbolu. Prezidents atlaida valdību un izsludināja valstī ārkārtas stāvokli. Tajā pašā vakarā, pakļaujoties sabiedrības spiedienam, viņš pameta valsti un rada patvērumu Saūda Arābijā.
Pret prezidentu vērstie nemieri sākās decembrī pēc kāda universitātes absolventa pašnāvības. Jaunietis valdības ēkas priekšā aizdedzinājās, jo policija bija atņēmusi viņa augļu tirgotāja ratiņus tāpēc, ka viņam neesot bijusi tirdzniecībai nepieciešamā atļauja.
Šis notikums aizsāka nebeidzamus protesta viļņus, kas prasījuši dučiem dzīvību. Iedzīvotāji pauda ilgi krājušos neapmierinātību ar bezdarbu, arvien pieaugošajām cenām un korupciju valstī.
Kā raksta The Guardian, prezidenta pēkšņā atkāpšanās tunisiešu vidū radīja apjukumu un bailes. Lai gan galvaspilsētā Tunisā patrulēja simtiem kareivju un tanku, tas netraucēja sestdien no jauna izcelties vardarbīgām masu nekārtībām, kurās daudzi vaino bijušā diktatora atbalstītājus.
Bruņotas bandas uzbruka iedzīvotāju mājām, veikaliem un rūpnīcām, aizdedzināja automašīnas. «Šķiet, ka nekārtības tiek radītas ar mērķi pārliecināt cilvēkus par to, ka diktatūras laikā tomēr bija labāk. Prieks par tās gāšanu ir pārvērties ārkārtīgā piesardzībā un bailēs par cilvēku drošību,» kāda vietējā teikto citējis The Guardian.
Iedzīvotāji bruņojās ar rungām un vālēm, lai aizsargātu savus īpašumus. Karavīri šāva uz protestētājiem pie valsts Iekšlietu ministrijas ēkas. Kādā cietumā dumpja laikā izcēlās ugunsgrēks, kurā gāja bojā 42 cilvēki, bet vēl no kādas citas ieslodzījuma vietas izbēga aptuveni tūkstoš cietumnieku.
Svētdien tika aizturēti vairāk nekā 50 cilvēki par apšaudēm un nekārtību celšanu galvaspilsētā, to skaitā gāztā prezidenta drošības dienesta pārstāvji, informēja Associated Press. Kārtību cenšas nodrošināt Tunisā izvietotie armijas spēki.
Ņems vērā opozīciju
Prezidenta amata pienākumus savās rokās pārņēmis parlamenta apakšpalātas spīkers Fuads Mebaza. Viņš solījis nodrošināt stabilitāti un respektēt valsts konstitūciju. Sākušās sarunas par nacionālās vienotības valdības izveidi, kurā plānots ņemt vērā arī līdz šim apspiestos opozīcijas spēkus. F. Mebaza uzsvēris, ka tagad ikvienam bez izņēmumiem būs iespēja iesaistīties valsts politikā, ziņoja CNN. Prezidenta vēlēšanas plānots sarīkot divu mēnešu laikā.
Līdz ar prezidenta gāšanu valstī atcelti brīvības ierobežojumi internetā, tajā skaitā kontrole pār tādām vietnēm kā Facebook un YouTube.