Aizsargāt var tikai jaunu, vēl nebijušu ideju, piesakot izgudrojuma patentu, tādējādi iegūstot monopoltiesības uz tā ražošanu un pārdošanu. Patentēt var jebkuru jaunu ideju - paņēmienu kādas darbības veikšanai, ķīmisku vielu, dizainu, ierīci un citas novitātes.
Kā notiek patentēšana? Izgudrotājam jāizveido sava izgudrojuma skice, zīmējums, rasējumu apraksts un jāizklāsta, ar ko izgudrojums atšķiras no jau esošajiem. Lai aprakstītu rādītājus, ir jāveic esošo patentu analīze, ko var darīt pats izgudrotājs vai uzticēt to kādai pilnvarotai firmai. Latvijas Republikas Patentu valdē, kur patentu arī piesaka, atrodas patentu bibliotēka. Ja izgudrojums vēl nav reģistrēts, tad pieteikums jānes uz Patentu valdi, kur eksperti vērtē iesniegumu. Patentu pieteikums tiek publiskots, un jebkurš to var apstrīdēt. Ja iebildumu nevienam nav, tad patents tiek reģistrēts. Patentu reģistrēt var Latvijas teritorijā un arī citviet. Ja reģistrē Latvijas teritorijā, tad patenta aizsardzība tiek nodrošināta tikai šajā teritorijā. Parastā patenta reģistrācijas summa ir no 60 līdz 100 latiem. Pensionāriem un studentiem izmaksas ir mazākas. Patenta aizsardzība tiek piešķirta uz 20 gadiem. Tā ir jāuztur spēkā, katru gadu maksājot nelielu nodevu. Taču ar katru gadu nodevas maksa pieaug, jo tiek uzskatīts, ka izgudrojums nes peļņu.
Patents, kas nav pieteikts citās valstīs, aiz mūsu valsts robežām ir neaizsargāts, un jebkurš var ņemt šo ideju un pelnīt. Šāda rīcība netiek uzskatīta par zādzību, jo tāda ir likumdošana, skaidro Baltiņš. Īpaši naski uz šādu ideju «aizņemšanos» ir ķīnieši. Viņi izjauc kādu «špikošanas» vērtu priekšmetu, izpēta tā mehānismu un atkārto to. Tāpēc attapīgi zinātnieki savu izgudrojumu cenšas aizsargāt, līdz galam neatklājot visas ražošanas nianses vai, radot patentu, piedomā pie niansēm - noslēpuma, lai izgudrojuma konstrukcija vai mehānisms, formula nav tik viegli saprotams un «uzlaužams».