Sapnis par muižu
Doma, ka vecajā muižas klēts ēkā varētu būt muzejs, virmojusi jau kopš Balvu novada muzeja veidošanās pirmsākumiem atmodas laikā, taču romantiskos pagrabus varēja apdzīvot tikai Muzeju nakts laikā. Līdz šim muzeja ekspozīcija bija izvietota bijušā bērnudārza ēkā blakus Balvu mākslas skolai. Kā stāsta I.Supe, klēts ēkai bieži mainījušies īpašnieki, tā bijusi visai bēdīgā stāvoklī, līdz 2003.gadā to iegādājusies Balvu pašvaldība. 2006.gadā tika izstrādāts muižas klēts rekonstrukcijas tehniskais projekts, vēl pēc gada sākās pirmie rekonstrukcijas darbi. Tagad telpas ir pārbūvētas un paplašinātas, pirmajā stāvā iekārtotas izstāžu zāles un konferenču telpas, otrajā stāvā, uz kuru ved lifts, tiek izvietoti muzeja krājumi un iekārtotas darba telpas muzeja darbiniekiem. Projekta realizācijā 549 533 latus ieguldījusi Balvu pašvaldība, Ls 50 000 ir valsts investīcijas, savukārt rekonstrukcijas otrajai kārtai līdzekļi tiek gaidīti no ERAF kultūras mantojuma programmas.
Pārvākšanās sākta jau decembrī, jo, norāda Iveta, tas ir sarežģīts un darbietilpīgs process. Kamēr nav ierīkota instalācija, muzeja direktores dators un interneta pieejas punkts simboliski atrodas uz senās pūralādes, blakus koka ķipīšiem un alus muciņām. Katrs eksponāts no bagātīgajām muzeja kolekcijām tiek rūpīgi pārnests, reģistrēts un novietots jaunajā mītnē - arī Balvu novada muzeja senākais dārgums Cūkusalas karjerā Rugāju pagastā nejauši atrastais mamuta ilknis.
Pievilinās tūristus
Tūristiem nereti muzeju ekspozīcijas ir likušās garlaicīgas, tāpēc Balvu novada muzeja darbinieki tos cer pievilināt, radot atraktīvu un izzinošu vidi, kurā būtu interesanti darboties gan pieaugušajiem, gan bērniem, - izkalt naudu, samalt miltus rokas dzirnavās, izjust Ziemeļlatgales partizānu, brīvības cīnītāju skarbos apstākļus meža bunkurā, aplūkot balto Abrenes tautastērpu, kas tiek darināts seno prasmju darbnīcā. Blakus muzejam atrodas Lāču dārzs ar grandiozajiem akmens veidojumiem, kā arī amatnieka Ērika Kanaviņa seno amatu darbnīca, vasarās tūristiem tiek piedāvāta iespēja pavizināties ar plostu pa Balvu ezeru - tas viss veidos interesantu tūrisma piedāvājumu. Rekonstrukcijas otrajā kārtā paredzēts izveidot Ziemeļlatgales nemateriālā kultūras mantojuma centru, kur mūsdienīgi iekārtotās ekspozīcijas ļaus apmeklētājiem gan vizuāli, gan audiāli uztvert unikālās vēstures, folkloras, etnogrāfijas un netradicionālās kultūras vērtības.