No 25. marta stājušies spēkā grozījumi Civildienesta likumā. No šīs jaunās redakcijas un no Ministru kabineta iekārtas likuma «viennozīmīgi izriet, ka ministriem vairs netiek garantētas tiesības atgriezties atpakaļ ierēdņa amatā», _Dienai_ skaidro Saeimas Juridiskā biroja juridiskais padomnieks Edgars Pastars.
Amatā B. Rozentāli apstiprināja veselības ministra p. i. Linda Mūrniece (JL). To, ka šādas izmaiņas tik drīz stājas spēkā, L. Mūrniece neesot zinājusi. Rīkojumu parakstīt viņai esot devis Veselības ministrijas (VM) valsts sekretārs Armands Ploriņš. «Es tiešām nezināju, ka pēc dažām dienām tas (Rozentāles apstiprināšana - red.) kļūtu neiespējams,» saka L. Mūrniece. Skaidrot B. Rozentāles iecelšanu amatā saistībā ar viņas reputāciju, iepriekš esot LIC vadītājas amatā, L. Mūrniecei trešdien prasīja Sabiedrība par atklātību Delna. Delna vēstulē atgādina par aizdomām, ka B. Rozentāle «ar savu darbību veicinājusi vakcīnu un zāļu iegādi no uzņēmumiem, no kuriem saņēmusi atlīdzību par sniegtajiem pakalpojumiem».
L. Mūrniece sākotnēji izteicās, ka B. Rozentāli amatā apstiprinājusi, jo nebija pamata apšaubīt viņas iepriekšējo darbību LIC. Tagad veselības ministra p. i. saka - pēdējās dienās viņa iepazinusies ar vairākiem B. Rozentāles pirmsdemisijas nedēļā parakstītiem aizdomīgiem lēmumiem, piemēram, par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja iecelšanu un ārstu, māsu un farmaceitu sertifikācijas nodošanu Rīgas Stradiņa universitātei. L. Mūrniece saka - būtu zinājusi, amatā B. Rozentāli nebūtu apstiprinājusi.
Izšķiroties par labu veselības ministra krēslam, pērn jūnija beigās B. Rozentāle VM nosūtīja iesniegumu, kurā lūdza atbrīvot viņu no LIC vadītājas amata sakarā ar iecelšanu ministra amatā, saglabājot tiesības pēc pilnvaru termiņa izbeigšanās saņemt līdzvērtīgu ierēdņa amatu. Valdība pērn rosināja izslēgt šo normu par tiesībām atgriezties iepriekšējā vai līdzvērtīgā amatā. Valdība norādīja, ka stāšanās vēlētā amatā ir katras personas individuāla karjeras izvēle un pašreizējā budžeta un būtiska štatu samazinājuma situācijā nav pamatoti uzlikt par pienākumu iestādēs saglabāt brīvu amata vietu līdz vēlētās amatpersonas pilnvaru termiņa beigām.
«Saeimas Juridiskais birojs pret to (normas izslēgšanu - red.) iebilda, norādot, ka ir citi likumi, kas saistīti ar Valsts civildienesta likuma 34. pantu, jo paredz atgriešanos iepriekšējā ierēdņa amatā, proti, tiesībsarga un ministra padomnieku gadījumā,» stāsta E. Pastars. Tādēļ gala redakcija paredz, ka valstij jānodrošina atgriešanās iepriekšējā amatā tikai atsevišķos speciālos likumos paredzētajos gadījumos.
B. Rozentāle tagad atgriezusies krietni plašākā LIC, nekā to pameta. Ar viņas kā veselības ministres iniciatīvu LIC pērn pievienoja Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūru, Seksuāli transmisīvo un ādas slimību centra funkcijas, arī daļu Sabiedrības veselības aģentūras funkciju. Iepriekš B. Rozentāle «pārvaldīja» 10 miljonu latu lielu budžetu, bet tagad - 17,4 miljonu latu budžetu.