Latvijai, Lietuvai un vairākām citām valstīm nāksies pagaidīt vēl dažus gadus, jo tās nav spējušas izpildīt visas prasības. Domājams, ka līdz ar Igaunijas uzņemšanu eiro zonas paplašināšana ir apturēta uz diezgan ilgu laiku, jo jaunu valstu uzņemšana gaidāma ne agrāk kā 2014. gadā.
Igaunija ar savu stingro finanšu politiku izcēlusies ne tikai uz Baltijas valstu, bet arī uz visas Eiropas Savienības fona, jo Igaunijas rādītāji ir labāki nekā daudzām eiro zonas valstīm. Budžeta deficīts un valsts parāds ir daudz mazāks par eiro ieviešanai noteikto robežu, jo «trekno gadu» laikā Igaunija veidoja uzkrājumus, nevis strauji palielināja tēriņus. EK amatpersonas uzslavē Igaunijas valdību un tautu par «apņēmīgo un efektīvo rīcību», kas ļāvusi izpildīt eiro ieviešanai noteiktos kritērijus.
Eiropas Centrālā banka savā ziņojumā gan paudusi piesardzīgāku vērtējumu, izsakot bažas, vai Igaunijai izdosies nepārsniegt atļauto inflācijas līmeni. Pašlaik tā nav problēma, jo ekonomikas krīzes dēļ Igaunijā vēl nesen bija vērojama deflācija, taču līdz ar ekonomikas atveseļošanos iespējams inflācijas kāpums.
Igaunijas amatpersonas trešdien pauda gandarījumu par EK pozitīvo vērtējumu (formālais lēmums gaidāms vasarā). «Liels paldies Igaunijas tautai par atbalstu, bez kura nebūtu iespējams pieņemt sāpīgus, bet vajadzīgus lēmumus,» uzsvēra Igaunijas premjers Andruss Ansips. Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess pauda viedokli, ka pievienošanās eiro zonai bija ne tikai valdības, bet arī tautas griba.
Tomēr aptaujas rāda, ka igauņu viedoklis par eiro ieviešanu nebūt nav tik viennozīmīgs. Arī trešdien pie Igaunijas Bankas ēkas bija pulcējies neliels protestētāju pulciņš. «Kādēļ precēties ar mirstošu līgavu?» vaicāja viens no plakātiem. «Labāk, lai mums ir maza un laba krona, nekā eiro, kas ir grimstošs Titāniks,» žurnālistiem pavēstīja protestētājs Argo Loo.
Igaunija būs 17. valsts, kas pievienojusies eiro zonai. EK atzinums liecina, ka citas valstis pagaidām nav gatavas šim solim. Latvijas lielākā problēma ir budžeta deficīts, kas pērn sasniedza 9% no iekšzemes kopprodukta (atļautais līmenis ir 3%). Latvijas valdība plāno ieviest eiro 2014. gada 1. janvārī. Finanšu ministrs Einars Repše (JL) trešdien pozitīvi novērtēja gaidāmo Igaunijas pievienošanos eiro zonai, jo «tas veicinās arī pārējo dalībvalstu, tostarp Latvijas, ceļu uz eiro».