Tas bija 2010. gada februārī. Toreiz Austrālijas laikraksts Latvietis bija Gunāra un Ilzes - šo divu apņēmīgo cilvēku - «iedarbināts» un nesa informatīvajā telpā ik nedēļu jaunu informāciju par latviešu aktivitātēm pasaulē. Pirmais šī laikraksta numurs dienasgaismu ieraudzīja 2008. gada 9. septembrī. Šogad maijā iznāca jau divsimtais - jubilejas - numurs uz 32 lappusēm.
Visi - tagad jau vairāk nekā 1000 - rakstu un fotogrāfiju autori sūta Gunāram un Ilzei jaunākos rakstus bez jebkādas atlīdzības. Laikraksts regulāri publicē arī atmiņu stāstus, tā apkopojot unikālus faktus par mūsu tautas vēsturi.
Jau toreiz, braucot uz Filipa salu, mēs daudz runājām par to, cik nepieciešami ir attīstīt vienotu informatīvo telpu latviešiem visā pasaulē, lai cilvēki, kuri uz īsāku vai garāku laiku atstājuši dzimteni, nezaudētu vienotību ar Latviju un uzzinātu par latviešu aktivitātēm iespējami daudzos pasaules punktos. Pēc ļoti aptuveniem datiem, Latviju pēdējos divdesmit gados atstājuši jau 200 000 līdz 300 000 Latvijas pilsoņu, un, ja tiem pieskaita vēl tos trimdas latviešus, kuri tagad jau vairākās paaudzēs dzīvo ārpus Latvijas gandrīz visos pasaules kontinentos, kopskaits varētu būt stipri iespaidīgs.
Informācijas trūkums ir viens no iemesliem, kāpēc cilvēki pēc Latvijas atstāšanas dažkārt tikai pēc ilgāka laika uzmeklē kādu latviešu draudzi vai latviešu grupiņu. Var jau teikt - paši vainīgi, bet diemžēl ne visiem strādājošajiem ir pieejams internets un ne visi spēj tik veikli orientēties neskaitāmo informatīvo vietņu okeānā. Bet citiem, pārsvarā tiem, kuri aizbraukuši studēt, vienkārši neatliek laika meklēt informāciju par latviešiem, jo studijas bieži tiek apvienotas ar vienkāršu darbu, lai samaksātu visus izdevumus. Un kur tad vēl tie neskaitāmie neveiksminieki, kuri «kapitulē» un nokļūst uz ielas.
Tādēļ laikraksts Latvietis saviem spēkiem izveidojis laikraksta vietni www.laikraksts.com. Tajā jau tagad bez maksas var atrast adresi, telefona numuru un pat karti par centrālajām latviešu organizācijām, draudzēm un latviešu namiem, kā arī par pārstāvniecībām ārpus Latvijas.
Sākumā laikrakstā galvenokārt parādījās informācija tikai par Austrāliju un Jaunzēlandi. Tagad tur var atrast noderīgas saites arī par Lielbritāniju, Vāciju u. c. valstīm, kurās dzīvo un darbojas latvieši. Kā jau minēju, šis darbs līdz šim balstījies tikai uz cilvēku entuziasmu. Bet te var redzēt, ka tas ir reāls tilts, kurš vieno Latvijas pilsoņus pasaulē un Latvijā, jo aizvien vairāk šo laikrakstu lasa arī cilvēki Latvijā.