Vēlēšanu jampadracis
Jaunākie vēlēšanu rezultāti, kas tika paziņoti trešdien, liecina, ka pēc 89% balsu saskaitīšanas vadībā izvirzījusies līdzšinējā premjerministra Nuri el Maliki vadītā partija Likuma vara, kas ieguvusi aptuveni 40 tūkstošu balsu pārsvaru pār bijušā premjera Ijāda Alāvi vadīto koalīciju. Ir skaidrs, ka vēlēšanu uzvarētājs neiegūs pietiekamu vairākumu, lai vienatnē veidotu jauno valdību, tādēļ eksperti uzskata, ka Irāka uz vairākiem mēnešiem var tikt ievilkta politiskos ķīviņos.
Lai gan žurnālisti un abi lielākie vēlēšanu konkurenti izteikuši aizdomas par iespējamu balsu viltošanu, vietējie un starptautiskie vēlēšanu novērotāji uzskata, ka pārkāpumi nav tik lieli, lai būtiski ietekmētu balsošanas rezultātus, raksta AP.
Valsts politisko nestabilitāti varētu izmantot arī islāmisti, kuri par sevi regulāri atgādina, sarīkojot sprādzienus. Lai gan terora akti Irākā vairs nenotiek tik bieži kā pēc ASV vadīto koalīcijas spēku iebrukuma 2003. gada 20. martā, tie tomēr atgādina, ka stabilitāte valstī ir viegli ievainojama.
Amerikāņi gatavojas aiziet
Pēdējos divos gados Irākā strauji samazinājies nogalināto civiliedzīvotāju un koalīcijas spēku karavīru skaits. Šogad pārsvarā teroristu sarīkotos sprādzienos nogalināti vismaz 565 irākieši, bet, pildot pienākumu, miruši 15 ārvalstu karavīri. Visvairāk civiliedzīvotāju krita 2006. un 2007. gadā, kad militārā konflikta dēļ tika nogalināti attiecīgi 27,6 un 24,5 tūkstoši cilvēku. Koalīcija lielākos zaudējumus cieta 2007. gadā, kad krita 961 kareivis. Kopumā septiņos gados nogalināti vairāk nekā 104 tūkstoši civiliedzīvotāji un 4700 karavīru, no kuriem vairāk nekā 4300 bija amerikāņi, liecina Reuters sniegtie dati.
Karadarbībā Irākā piedalījās 40 valstis, bet tieši amerikāņi šeit palikuši pēdējie. Pašlaik tur atrodas 115 tūkstoši ASV kareivju. 2009. gada jūnijā viņi beidza patrulēšanu pilsētās. Līdz 2010. gada septembrim paredzēts beigt amerikāņu vadītās militārās operācijas, bet pilnīgai ASV armijas izvešanai no Irākas jānotiek līdz 2011. gada beigām, kā to paredz ASV un Irākas valdības 2008. gadā parakstītā vienošanās.