Nacionālās koalīcijas nepiedalīšanās sarunās nozīmētu kārtējo neveiksmi ilgstošajiem centieniem ar diplomātiskiem līdzekļiem izbeigt gandrīz trīs gadus ilgo Sīrijas pilsoņkaru, kurā dzīvību ir zaudējuši vismaz 100 tūkstoši cilvēku, aptuveni divi miljoni sīriešu atstājuši dzimteni, bet 6,5 miljoni pārvietoti valsts iekšienē.
Jāpanāk vienošanās
Trešdien Šveicē jāsākas tā saucamajai otrajai Ženēvas konferencei, kuras mērķis ir panākt, ka B. el Asada režīms un opozīcija atbalsta pasaules lielvaru pirms diviem gadiem pieņemtā Ženēvas komunikē ieviešanu dzīvē.
Komunikē, ko apstiprināja 2012. gada 30. jūnijā pirmajā Ženēvas konferencē, kuras dalībnieku vidū bija bijušais ANO miera sūtnis Sīrijā Kofi Annans, toreizējā ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone, Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs un Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs, paredz izveidot Sīrijas pārejas valdību, kurā «uz abpusējas piekrišanas pamata» iekļautos pārstāvji no pašreizējā režīma un opozīcijas.
Pārejas administrācijai sadarbībā ar visām sabiedrības grupām būtu jāstrādā pie jaunas valsts konstitūcijas un tiesu sistēmas reformas, jāpārrauga brīvu un atklātu prezidenta un parlamenta vēlēšanu sarīkošana. Dokumentā uzsvērta nepieciešamība iekļaut sievietes visos pārejas procesos. Vienošanos atbalstīja arī B. el Asada režīms un opozīcija.
Līdz šim ir izgāzušies visi mēģinājumi nosēdināt pie sarunu galda abas galvenās konfliktējošās puses, galvenokārt strīdu dēļ par to, kam būtu jāpārstāv Sīrijas opozīcija un pašreizējā valdība, un par B. el Asada lomu nākotnē.
Negaidīti ielūdz Irānu
Iespējams, ka Sīrijas valdības un opozīcijas tikšanās nenotiks arī šonedēļ, jo Nacionālā koalīcija vakar paziņoja, ka tā nepiedalīsies Ženēvas konferencē, ja ANO līdz pirmdienas vakaram pulksten 21.00 pēc Latvijas laika neatsauks ģenerālsekretāra Bana Ki Muna svētdien Irānai nosūtīto ielūgumu uz miera sarunām.
Nacionālā koalīcija uzskata, ka Irānas dalība konferencē nav loģiska, ņemot vērā Teherānas nevēlēšanos atbalstīt 2012. gada sarunās panākto vienošanos un faktu, ka islāma republika sniedz militāro palīdzību B. el Asada režīmam.
Arī Savienotās Valstis, kam acīmredzot Bana Ki Muna solis bija negaidīts, uzskata, ka Irānai nav vietas pie miera sarunu galda. Kāda vārdā neminēta augsta ranga ASV Valsts departamenta amatpersona pirmdien ziņu aģentūrai Reuters sacīja, ka «Irāna nav darījusi neko, lai samazinātu saspīlējumu Sīrijā».
Bans Ki Muns apgalvo, ka Irāna, tāpat kā citas Ženēvas konferences dalībnieces, saprot, ka sarunas būs balstītas uz nepieciešamību pilnībā ieviest pirms diviem gadiem panākto vienošanos. Tomēr Teherāna, kas ielūgumu ir pieņēmusi, atkārtoti paziņoja, ka neatbalsta 2012. gada Ženēvas vienošanos.
Asads neatkāpšoties
Pat ja Nacionālā koalīcija konferencē piedalīsies, nav lielu cerību, ka miera sarunas varētu noslēgties ar karojošo pušu vienošanos. Pašreizējo režīmu un opozīciju šķir virkne pretrunu, no kurām galvenā ir par B. el Asada turpmāko politisko līdzdalību.
Nacionālā koalīcija un to atbalstošās valstis uzskata, ka Sīrijas pārejai uz demokrātiju ir jānotiek bez viņa. Pats B. el Asads, kurš valda kopš 2000. gada, uzskata, ka tieši viņam jāvada pārejas valdība.
Viņš intervijā aģentūrai AFP sacīja, ka «ļoti iespējama» esot viņa kandidēšana šogad jūnijā paredzētajās Sīrijas prezidenta vēlēšanās, lai cīnītos par trešo prezidentūras termiņu.
B. el Asads par «pilnīgi nereālu» nodēvējis varbūtību, ka Turcijā izvietotā Nacionālā koalīcija varētu iegūt ministru portfeļus nākamajā Sīrijas valdībā. Viņš Nacionālo koalīciju un tās pusē karojošos dumpinieku grupējumus dēvē par teroristiem.