«Aptuveni ceturtā daļa manu koledžas kursabiedru ir aizbraukuši. Trīs draugi pārcēlušies uz Kanādu, un šķiet, ka viņiem klājas labi. Mana draudzene ļoti grib aizbraukt, jo arī visas viņas draudzenes ir projām,» G. Skeihils stāsta laikrakstam _The Observer_.
Ķeltu tīģera panīkums
Īrijā pastiprinās bažas, ka valstī sācies jauns emigrācijas vilnis, ko veicina lielais bezdarbs un Īrijas ekonomikas smagais stāvoklis. «Šajā valstī visi ir nobijušies; mēs nekad nebijām piedzīvojuši tik strauju recesiju,» secina parlamenta deputāts Maikls Rings. Vēl pirms dažiem gadiem Īrija tika dēvēta par ķeltu tīģeri, jo straujš labklājības pieaugums bija padarījis Īriju par paraugu visai Eiropai. Pirms pieciem gadiem Īrijā bija zemākais bezdarba līmenis Eiropas Savienībā (nedaudz virs 4%); tūkstošiem poļu un latviešu viesstrādnieku devās peļņā uz Īriju, kur tika sagaidīti atplestām rokām. Taču nekustamā īpašuma burbuļa plīšana un ekonomikas krīze ātri vien pamodināja īrus no sapņa. Tagad bez darba ir vairāk nekā 430 000 cilvēku jeb 12,6% no darbspējīgo skaita.
«Darbavietu trūkums dzen cilvēkus projām,» žurnālam BusinessWeek stāsta 20 gadu vecais students Saimons Felans, kuram ir maz cerību atrast darbu Īrijā pēc augstskolas pabeigšanas. Liela daļa īru vaino politiķus un alkatīgos biznesa darboņus par valsts nedienām. «Es aizbraucu, jo dzimtā zeme man neko nevar piedāvāt,» laikrakstam The Irish Times raksta 23 gadus vecā Sāra Mūra, kas pārcēlusies uz Londonu. Viņa apsūdz valdības vīrus, kas «veselai paaudzei atņēmuši nākotni Īrijā».
Emigrācijas tradīcijas
Mūsdienu jauno īru paaudze nebūt nav pirmā, kas nolēmusi meklēt laimi svešās zemēs. Īrija gadu desmitiem bijusi emigrācijas zeme; visā pasaulē ir ap 70 miljoni īru izcelsmes cilvēku (Īrijā ir tikai 4,2 miljoni iedzīvotāju). Pēc ķeltu tīģera ekonomikas uzplaukuma Īrija kļuva par imigrācijas magnētu, taču tagad krīze atkal mudina īrus pamest dzimteni.
Statistikas dati rāda, ka gada laikā no Īrijas aizbraukuši ap 65 000 cilvēku. Aptuveni puse ir nesenie imigranti no Austrumeiropas, taču arī daudzi īri nolēmuši pārcelties uz tādām valstīm kā Kanāda, ASV un Austrālija. Vēl daudzi gribētu pārcelties uz ārzemēm, bet nevar to atļauties dažādu apsvērumu dēļ.
Eksperti aicina necelt paniku par jauno īru emigrāciju, jo pieredze rāda, ka daudzi no viņiem vēlāk atgriežas dzimtenē. Turklāt pētījumi apstiprina, ka pēc atgriešanās emigranti pelna lielāku algu nekā viņu kolēģi, kas nekad nav strādājuši ārzemēs. «Tā ir daļa no mūsu tradīcijas, ka jaunieši aizbrauc. Nav slikti, ka viņi apceļo pasauli, bet es gribētu, lai viņi atgriežas,» sarunā ar The Observer spriež G. Skeihila māte Ena.