Skolēni jau ceturtdien sāks saņemt sertifikātus ar eksāmena rezultātu, kas nopietni sarežģīs iespēju nepieciešamības gadījumā anulēt eksāmena rezultātus un rīkot atkārtotu pārbaudījumu. Ekonomikas policija iepriekš apstiprinājusi, ka publiskajā vidē patiešām nonākuši īstie 5.jūnijā notikušā centralizētā matemātikas eksāmena materiāli. Kādā interneta vietnē vairākas stundas pirms eksāmena tikuši ievietoti tā pirmās daļas materiāli. Policija izmeklēšanu pašlaik turpina.
Dienesta pārbaudē, ko Izglītības un zinātnes ministrijā un ISEC veikusi speciāla komisija, ne vainīgās personas, ne pārkāpumi nav konstatēti. Pārbaudes rezultāts ir pretējs tam, ko atklājusi policija. «Nav pamata secināt, ka matemātikas eksāmena pirmās daļas saturs ir bijis zināms pirms eksāmena norises,» saka ministrijas pārstāve Dace Jansone-Klasiņa.
Arī statistikas rādītājos par eksāmena rezultātiem neesot manāmas pazīmes, ka skolēni būtu izpildījuši uzdevumus vadoties pēc iepriekš pieejamām atbildēm. Pamats bažām būtu, ja vairākiem kādas skolas vai klases audzēkņiem būtu vienādi atrisināti uzdevumi vai ideāli izpildīta pirmā eksāmena daļa, stāsta ISEC Izglītības informācijas biroja vadītāja Kristīne Ilgaža.
Policija oficiālas ziņas ISEC solījusi sniegt tikai tad, kad būs pabeigta pirmstiesas izmeklēšana, un nav plānots, ka tas varētu notikt vēl līdz ceturtdienai, kad vidusskolas absolventiem sāks izsniegt sertifikātus. Valsts policijas Rīgas reģionālās pārvaldes pārstāvis Edgars Dudko norāda, ka lietas izmeklēšana ir apjomīga, tāpēc to tik drīz nepabeigs. «Lai pabeigtu izmeklēšanu mēneša laikā, vajadzētu iesaistīt speciālu nodaļu, kas pašreizējā situācijā nav iespējams,» viņš piebilst.
Tikai tad, kad policija oficiāli informēs ISEC par izmeklēšanas rezultātiem, centrs varētu lemt, vai ir pamats rīkot atkārtotu eksāmenu. Ja aizdomas par eksāmena noplūdi izrādīsies pamatotas, tiks izveidota speciāla procedūras komisija, kas sniegs ISEC rekomendācijas, kā tālāk rīkoties. Jebkurā gadījumā tajā brīdī vidusskolu beidzēji jau būs saņēmuši sertifikātu un daudzi arī uz tā pamata sākuši studijas augstskolā. Komentēt iespējamos scenārijus, kā ISEC šādā situācijā varētu rīkoties, K.Ilgaža nevēlas, taču norāda, ka centrs rūpēsies, lai «neciestu paši bērni».
Diena jau rakstīja, ka matemātikas eksāmens ik gadu saceļ lielāko ažiotāžu, jo tiek uzskatīts par vienu no grūtākajiem visā eksāmenu programmā. Iepriekšējos gados tas bija viens no izvēles pārbaudījumiem, ko kārtoja liela daļa divpadsmitklasnieku, jo tā vērtējums ir būtisks, lai iestātos lielā daļā augstskolu programmu. Taču šogad pirmo reizi eksāmens bija obligāts visiem vidusskolu beidzējiem, proti, 27 736 skolēniem.