2012. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, IT pakalpojumu tirgus varētu būt pieaudzis par 12-15%, prognozē Microsoft Latvia vadītājs Ēriks Eglītis, piebilstot, ka absolūtajos skaitļos pirmskrīzes līmenis vēl nebūs sasniegts. Par to, ka izaugsme bijusi virs 10%, pārliecināti ir arī citi Dienas aptaujātie nozares pārstāvji. Vispiesardzīgākais prognozēs ir IBM Latvija vadītājs Uģis Eriņš, lēšot, ka IT pakalpojumu tirgus, salīdzinot ar 2011. gadu, būs audzis nedaudz straujāk par iekšzemes kopproduktu (IKP). Zināms, ka pašreizējās komercbanku IKP pieauguma prognozes svārstās 4,5-5% robežās.
Mazā biznesa veiksme
Pēdējā laikā IT nozarei raksturīga spējāka mazo uzņēmumu izaugsme. Krīzes laikā uzņēmumi mēģināja optimizēt izdevumus, tam sekoja zināms nogaidīšanas laiks, kas nu beidzies. Stabilitāte un progress ieņēmumos ir vērojams pēdējos 18 mēnešus, un jūtams, ka IT kompānijas attīstās un palielina darbinieku skaitu, situāciju raksturo pieredzējušais Microsoft partneru vadītājs Guntars Šmits.
Viņa redzējumā šobrīd straujāk aug mazo un vidējo biznesu pārstāvošo kompāniju daļa. Tas atspoguļojas arī Microsoft programmatūras pārdošanas datos. Nelieli IT uzņēmumi šobrīd ir tie dzīvelīgākie, norāda G. Šmits.
Vispārējās ekonomiskās situācijas uzlabošanās un valsts kā pasūtītāja aktivizēšanās veicinājusi izaugsmi IT nozarē, pauž Oracle Latvijas partneru vadītājs Anrijs Šnipke. Pieci seši jaunie partneri, kas aizvadītajā gadā pievienojušies, ir mazas kompānijas, stāsta A. Šnipke, bet galvenā tendence, kas vērojama jau ilgāku laiku, ir jauno partnerkompāniju orientēšanās tikai uz klientiem ārpus Latvijas. Šie uzņēmumi galvenokārt sniedz sistēmu uzturēšanas pakalpojumus, kā arī ir iesaistīti dažādu nestandarta programmproduktu izstrādē.
Vairāk darbinieku
Pozitīva IT tirgus attīstība atspoguļojas lietuviešu investīciju bankas Prime Investment Baltijas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas tirgus pētījumā. Aptaujāto Baltijas valstu IT kompāniju ieņēmumi no IT pakalpojumiem aizvadītā gada pirmajā pusē, salīdzinot ar 2011. gada pirmo pusgadu, auguši par 22%. Rādītājs tik augsts ir lielā mērā pateicoties tirgus līdera - Igaunijas lielākās programmizstrādes kompānijas Nortal (agrākā Webmedia Group) - ieņēmumu pieaugumam par 75%. Pieaugums, taču ne tuvu tik straujš, bijis arī vairumam aptaujāto uzņēmumu.
Jāatzīmē, ka minētajā tirgus pētījumā nepiedalās vairāki lieli IT biznesa spēlētāji, tostarp lielākā Latvijas IT pakalpojumu kompānija Tieto Latvia. Taču Tieto mātes uzņēmuma trešā ceturkšņa pārskats netieši norāda, ka uzņēmuma bizness Latvijā iet uz augšu. Tas izriet no darbinieku skaita pieauguma Tieto Latvia, kas ir audzis no 580 aizpērnā gada trešajā ceturksnī uz 626 2012. gada trešajā ceturksnī.
Prime Investment parāda Latvijas uzņēmumus kā veiksmīgus programmatūras ražotājus un eksportētājus. Pēc pētnieku datiem aptuveni puse no Latvijas un Igaunijas IT pakalpojumu sniedzēju ieņēmumiem nāk no eksporta.
To, ka eksporta tirgos vietu izcīnīt nav viegli, liecina Exigen Services Latvia pieredze. Uzņēmuma pērnā gada pirmā pusgada ieņēmumi sasniedza apmēram 6,65 miljonus latu, kas ir par 9% vairāk nekā 2011. gada pirmajā pusē. Vidēji uzņēmumā šogad strādāja 320 darbinieku, kas ir par 10 darbiniekiem vairāk nekā pērn.
Exigen Services Latvia valdes priekšsēdētājs Ivars Puksts norāda uz darbaspēka nepieejamību Latvijā. «Mātes kompānija, kam ir filiāles pa visu pasauli, izvieto projektus tur, kur lētāk, un tur, kur pieejamāks darbaspēks. Diemžēl mēs nespējam nodrošināt šo nepieciešamo darbaspēka apjomu,» situāciju raksturo I. Puksts.
Tajā pašā laikā viņš atzīmē, ka Exigen Services Latvijas uzņēmums ir kompānijas galvenais attīstības centrs un te tiek izvietoti tie pasūtījumi, kur tiek prasīta augstāka kvalifikācija, bet «ar apjomu mēs izkonkurēt Ķīnu nevaram.»
Savukārt galvenais faktors, kas veicinājis IT pakalpojumu biznesu Latvijas tirgū, ir Eiropas Savienības finansētie projekti. «Ja krīzes maksimumā šo projektu nebūtu bijis, tad tās IT kompānijas, kas nestrādā uz eksportu, būtu līdzīgā situācijā, kādā krīzes laikā bija nonākusi būvniecības nozare,» norāda Exigen Services Latvia vadītājs.
Gaidāmie izaicinājumi
Šī brīža un arī tuvāko gadu aktualitāte, kas būtiska vietējiem IT uzņēmumiem un klientiem ir - kā pielāgot savu biznesu situācijai, kad strauji attīstās mākoņskaitļošanas pakalpojumi. Ar jēdzienu «mākoņtehnoloģija» tiek apzīmēta datu glabāšana ārpus uzņēmuma. Biznesu uz datu mākoņa pusi dzelžaini virza nozares lielo spēlētāju mārketinga roka. Paredzams, ka nākotnē biznesā samazināsies tā ieņēmumu daļa, ko uzņēmumi gūst no IT infrastruktūras uzturēšanas pakalpojumiem, pauž Microsoft partneri vadītājs. Saprotams, ka ne visi ar to ir apmierināti, taču līdztekus pieaug uzņēmumu iespēja piedāvāt dažāda veida programmatūras risinājumus, kas arī ir tas, ko no IT uzņēmumiem gaida biznesa klienti. Pašlaik ļoti daudzi klienti izmanto gan tradicionālo infrastruktūru, gan arī iespējas, ko dod datu uzglabāšana mākonī, t. i., ārpus uzņēmuma. Kā to salāgot, ir IT pakalpojumu sniedzēju šī brīža uzdevums, uzskata G. Šmits.
Mākoņtehnoloģijas dod iespēju piedāvāt tirgū nelielas lietojumprogrammas viedtālruņiem, kā arī specifiskas nišas programmas, bet Latvijā ir talantīgi programmētāji, un tā ir viņu iespēja, turklāt mums jau arī ir šādi produkti ar vairāk nekā miljonu lejupielāžu,» lēš Ē. Eglītis.
Diena jau rakstīja, ka IT pakalpojumu tirgus izaugsmi veicinās Latvijas pāreja uz eiro, jo daudzām iestādēm un uzņēmumiem nepieciešams pielāgot eiro daudzveidīgas IT sistēmas. Šādam redzējumam piekrīt ari Exigen Services Latvia valdes priekšsēdētājs: «Visās informācijas sistēmās, kurās figurē nauda, būs jāizdara izmaiņas, turklāt būs arī sistēmas, kurās nevis vienkārši jānomaina lats ar eiro, bet gan kādu laiku vienlaikus jāuztur abi - gan lats, gan eiro.» Tas var nodrošināt būtisku IT nozares uzņēmumu ieņēmumu kāpumu.