Godinot Jāņa Munča veikumu, viņa laikabiedra un kolēģa kādreizējās mājās - LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejā - vakar tika atklāta izstāde Pasaules elpā. Jānim Muncim - 125.
Oranžā - Dailes krāsa
Līdz ar šīs ekspozīcijas iekārtošanu muzeja darbinieki radīja jaunu izstāžu telpu, kas sākotnēji bijusi noliktava. «Muncim ir negrozāma un neizdzēšama vieta Smiļģa mājā, lai arī cik sarežģītas brīžam bijušas viņu attiecības,» par abiem Dailes teātra dibinātājiem un spēles stila veidotājiem izstādes atklāšanā stāstīja LKA E. Smiļģa muzeja mākslas eksperte Agra Straupeniece. Kopā ar muzeja kolēģi Ritu Rotkali un mākslinieku Jāni Spalviņu veidotajā izstādē akcentēta J. Munča radošā darbība teātra laukā. J. Muncis - gleznotājs - būtu pavisam cita personības šķautne - ir pārliecināti ekspozīcijas iekārtotāji. Konceptuāli izstāde sadalīta pa krāsām. Baltā līnija ar fotogrāfiju starpniecību izseko mākslinieka dzīves līkločiem, pie oranžajiem stendiem piestiprinātas liecības par J. Munča darbību Dailes teātrī. Iepazinis spilgtākās teātra mākslas norises Krievijā un Petrogradā izstudējis V. Meierholda vadītos scēnisko uzvedumu meistarības kursus, J. Muncis kopā ar E. Smiļģi sāka kalt šķietami utopiskus plānus par jauna tipa teātra radīšanu Rīgā. Tapa Dailes teātris, kurā no 1920. līdz 1926. gadam J. Muncis bija scenogrāfs - veidoja skatuves ietērpu ap 100 iestudējumiem. Darbu Dailes teātrī vainagoja spoži panākumi Starptautiskajā dekoratīvās mākslas moderno industriju izstādē Parīzē 1925. gadā, kurā par Dailes teātra izrāžu maketu eksponējumu J. Muncis saņēma Grand Prix.
Zilā krāsa Holivudai
Līdz ar triumfu Parīzē Eiropa sāka izrādīt interesi par Dailes teātri. Par to dabūja zināt arī «dīķa otrā pusē» - Amerikas Savienotajās Valstīs -, kurp 1926. gadā devās J. Muncis. Seši gadi tika aizvadīti, veidojot izrāžu scenogrāfiju Pasadīnas Pilsētas teātrī. Tādējādi J. Muncis uzskatāms par pirmo latvieti, kas darbojies Holivudā. Tur māksliniekam bija iespēja radīt iespaidīga izmēra scenogrāfiskus gleznojumus izrādēm, kurās piedalījās krietns aktieru pulks. Dailes teātris uz šī fona savu nabadzību noslēpt nevarēja, tomēr tā noteikti nebija gara nabadzība. Paralēli J. Muncis lasīja teātra teorijas lekcijas un studēja filozofiju un psiholoģiju Pasadīnas Rietumu koledžā; 1936. gadā viņš ieguva mākslas bakalaura grādu. ASV teātra presē tika publicēti cildinoši J. Munča darbības vērtējumi, savukārt pats J. Muncis ASV medijiem daudz stāstīja par Dailes teātri.
Lieluzvedumiem - sarkanā
Par brīvdabas lieluzvedumiem, ko J. Muncis radīja, atgriezies no ASV, itāļu žurnālisti rakstījuši, ka nekas tāds Eiropā līdz tam nav redzēts. Divi no septiņiem holivudiska vēriena uzvedumiem - Atdzimšanas dziesma un Tev mūžam dzīvot, Latvija! -, tiesa, skiču veidā, Parīzes izstādē 1937. gadā tika novērtēti ar diplomu un zelta medaļu.
Mākslinieka mūžs aprāvās ASV, kurp otrreiz viņš bija devies jau bēgļa statusā. J. Munča pīšļi glabājas Holivudas kolumbārijā līdzās daudzām slavenām kinozvaigznēm.