Šādas izmaiņas nepieciešamas, lai motivētu skolēnus mācīties centīgāk, izriet no izglītības un zinātnes ministres Tatjanas Koķes (ZZS) preses pārstāves Agneses Korbes teiktā. Viņa norāda, ka prasības, lai pārceltu skolēnus nākamajā klasē, jau pēdējos gados kļuvušas stingrākas, noteikti arī obligātie vasaras darbi visiem skolēniem, kuri kādā priekšmetā nav ieguvuši vismaz četras balles. Īpaši bargas prasības ir vidusskolā, jo tikai sekmīgi skolēni var tikt pārcelti no vienas vidusskolas klases uz otru. Pārcelšanas barjeras paaugstināšana esot devusi rezultātu, jo pēdējo gadu laikā nesekmīgo skaits sarucis trīs reizes.
Tomēr izglītības eksperts Guntars Catlaks pret iecerētajām pārmaiņām ir skeptisks un uzdod jautājumu, kur tad paliks tie jaunieši, kuri nepabeigs pamatskolu vai vidusskolu. Viņaprāt, jādara viss iespējamais, lai visi bērni līdz 18 gadu vecumam būtu skolā, taču «nevar mērīt un sodīt šos cilvēkus». Ir jārēķinās, ka šie cilvēki netiks nosūtīti uz Mēnesi, «viņi šajā sabiedrībā būs vienalga», uzsver G. Catlaks.
A. Korbe gan uzsver, ka pārmaiņas neattieksies uz lielu skolēnu daļu. Ja šie grozījumi jau būtu spēkā, pagājušajā mācību gadā tie būtu attiekušies uz 750 devītklasniekiem (no kopumā 25 tūkstošiem 9. klašu skolēnu) un 250 divpadsmitklasniekiem (no 17 tūkstošiem 12. klašu skolēnu). Šiem skolēniem esot iespēja atkārtot pēdējo skolas gadu vai arī izvēlēties kādu no profesionālās izglītības programmām.