Daudzi ierindas cilvēki, analītiķi un valstu līderi, kuri rūpīgi seko notikumu attīstībai Ukrainā, netic Maskavas stāstiem par Krimas «pašaizsardzības spēkiem», arī medijos parādās aizvien vairāk faktu, kas apliecina, ka Krimā izvietoti tūkstošiem Krievijas karavīru.
Obama aicina nemānīties
Arī ASV prezidents Baraks Obama otrdien vēlu vakarā paziņoja, ka V. Putins «nevienu neapmānīs» par to, ko patiesībā pārstāv Ukrainai piederošajā pussalā izvietotie spēki, un aicināja Maskavu atsaukt savus karavīrus atpakaļ bāzēs.
Tomēr Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs trešdien turpināja izplatīt Kremļa oficiālo versiju, ka Krimā kontroli pārņēmuši «vietējās pašaizsardzības spēki».
«Ja jūs domājat pašaizsardzības vienības, kuras ir izveidojuši Krimas iedzīvotāji, mēs tām nedodam pavēles, tās nepilda mūsu pavēles,» sacīja S. Lavrovs, atbildot uz žurnālista jautājumu, vai Krievija dos pavēli Krimā izvietotajiem promaskaviskajiem spēkiem, kuri valkā uniformas bez zīmotnēm, atgriezties bāzēs.
Krievijas amatpersonas apgalvo, ka Krimā izvietotie karavīri valkā parastas uniformas, kas par lētu naudu esot brīvi nopērkamas «katrā veikalā». Tomēr medijos šī informācija ir noraidīta. Piemēram, ukraiņu laikraksts Vesti raksta, ka tās ir Krievijas armijas jaunās formas, kas ir šūtas speciāli īpašo uzdevumu vienībām.
Vesti vēsta, ka dažiem kaujiniekiem mugurā esot modernas uniformas ar ekipējumu, kas ir paredzēts operācijām kalnos. «Kalniešu» uniformas cena esot aptuveni 100 tūkstošu rubļu (2000 eiro), un tādu nevarot iegādāties veikalos Ukrainā.
Arī kaujinieku rīcībā esošie ieroči un transportlīdzekļi ļauj apgalvot, ka Krimā atrodas Krievijas atbalstīti spēki. Izdevuma The Moscow Times uzrunātie eksperti, kuri izpētīja Krimā uzņemtos fotoattēlus, apgalvo, ka «pašaizsardzības vienības» izmanto Krievijas armijai paredzētos džipus Tigr, kas maksā 60 tūkstošu dolāru (43 tūkstoši eiro), un uz tiem ir Krievijas numurzīmes.
Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu trešdien nespēja atbildēt, kā šīs automašīnas nokļuvušas «pašaizsardzības spēku» rīcībā.
Noliedz dezertēšanu
Ukrainas bruņoto spēku vadība ir noraidījusi pēdējo dienu paziņojumus, ka pussalā izvietotie ukraiņu karavīri masveidā pāriet Krimas promaskaviskās separātistu valdības pusē. «Šī informācija ir nepatiesa,» teikts Ukrainas Aizsardzības ministrijas paziņojumā. «Visas Ukrainas militārās vienības, formējumi un karakuģi atrodas pastāvīgajā dislokācijā. Ukrainas karaspēks kontrolē savus posteņus.»
Arī Ukrainas vēstnieks ASV noliedzis, ka ukraiņu karavīri masveidā pārietu separātistu pusē. «Cik man zināms, visi Krimā izvietotie Ukrainas karakuģi ir lojāli Kijevai. Ir bijuši Krievijas mēģinājumi pārņemt kontroli pār Ukrainas militārajām bāzēm, bet visi ukraiņu karavīri ir palikuši uzticīgi Kijevai,» Oleksandrs Mociks sacīja raidsabiedrībai NPR.
Krimas separātistu līderis Sergejs Aksjonovs otrdien paziņoja, ka vairākums Krimā izvietoto Ukrainas karavīru pauž lojalitāti Maskavas atbalstītajiem spēkiem un tikai atsevišķas vienības joprojām pakļaujoties Kijevas pavēlēm. Viņš brīdināja, ka «dumpiniekiem» par savu rīcību būs jāatbild.
Līdz šim vienīgais zināmais pārbēgšanas gadījums noticis nedēļas nogalē, kad nu jau bijušais Ukrainas jūras spēku komandieris Deniss Berezovskis publiski paziņoja par dezertēšanu. Viņš solīja būt uzticīgs S. Aksjonova valdībai, kas nāca pie varas pagājušajā piektdienā pēc tam, kad Krimā kontroli pārņēma «pašaizsardzības spēki».