«Pēdējo 65 gadu laikā kopš Otrā pasaules kara šis Japānai ir smagākais un grūtākais periods,» sacīja valsts premjerministrs Naoto Kans, atsaucoties uz piedzīvoto dabas katastrofu un AES bojājumu izraisīto radiācijas noplūdi. Premjers mudināja tautu saņemt spēkus un iedvesmoja to kopīgiem spēkiem stāties pretim grūtībām.
Radiācijas draudi
Ziņas par iespējamu kodolkatastrofu satricināja jau tā baiļu pārņemtos Japānas iedzīvotājus. «Es neesmu gulējis kopš piektdienas zemestrīces pēcgrūdienu dēļ,» raidsabiedrībai CNN norādīja kāds Tokijas iedzīvotājs. «Tagad man ir jāuztraucas par atomelektrostacijām. Mēs zinām, ko darīt zemestrīces laikā, bet kas ir jādara tad, kad notiek radiācijas noplūde?»
Spēcīgākā Japānā jebkad reģistrētā zemestrīce, kas valsti satricināja ar 8,9 ballu spēku, radījusi bojājumus vairākos Fukušimas AES kodolreaktoros, no kuriem vienā varētu būt notikusi kodoldegvielas serdeņu kušana. Amatpersonas svētdien apstiprināja, ka situācija zemestrīces skartajā AES esot kritiska, jo pārstājusi darboties vēl viena kodolreaktora dzesēšanas sistēma, kas ievērojami paaugstina sprādziena draudus. Jāatzīmē, ka vienu sprādzienu tā piedzīvoja jau sestdien, izplatot apkārtnē radiāciju, kas ievērojami pārsniedza pieļaujamās normas.
Lai gan amatpersonas norādīja, ka situācija tiekot kontrolēta un pat sprādziena gadījumā netiktu radīti nopietni draudi cilvēku veselībai, svētdien tika evakuēti vairāk nekā 200 tūkstoši cilvēku, kas mitinās AES apkārtnē. Turklāt vismaz 19 personas hospitalizētas pēc saskarsmes ar radioaktīvo starojumu. Ārkārtas stāvoklis tika izsludināts arī Onagavas AES, kur radiācijas līmenis 700 reižu pārsniedzot normu, taču amatpersonas to skaidro ar radiāciju, kas izplatījusies sestdien pēc sprādziena Fukušimas AES.
Bailes par jaunu zemestrīci
Kamēr Japāna sāk apjaust līdzšinējās traģēdijas apjomus, eksperti jau brīdinājuši par jauniem zemestrīces draudiem, kas ar septiņu ballu spēku tuvāko dienu laikā varētu no jauna satricināt izpostīto zemi. Daudzi ciemi un pilsētas, pilnībā noslaucīti no zemes virsmas, nu atgādina gruvešu kaudžu pilnus dubļu laukus. Tomēr daļa teritoriju svētdien vēl aizvien atradās ūdens ielenkumā, glābšanas darbus padarot neiespējamus. Japānā ieradušies palīgi no 69 pasaules valstīm, lai meklētu pazudušos un palīdzētu pārvarēt traģēdijas sekas. Izziņoto nelaimes upuru skaits arvien turpina pieaugt. Vienā no cunami smagāk skartajiem reģioniem Mijagi prefektūrā vien bojāgājušo skaits tiek lēsts ap 10 tūkstošiem cilvēku. Daudzi izdzīvojušie jau kopš piektdienas dzīvo bez ūdens, elektrības vai pat ēdiena krājumiem. Simtiem tūkstošu cilvēku pulcējušies palīdzības centros, meklējot atbalstu. «Viss ir apgriezies kājām gaisā,» The Guardian citējis kādu izdzīvojušo. «Pēc cunami viss ir zudis. Bet mums ir jāmēģina dzīvot tālāk,» uzsvēra japānis.