Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +5 °C
Daļēji saulains
Piektdiena, 15. novembris
Undīne, Leopolds, Unda

Jaunākās konstitūcijas ir izvērstākas

Kad 1922. gadā tika pieņemta Latvijas Republikas konstitūcija, tā skaitījās viena no modernākajām Eiropā, taču šobrīd tā pieder pie vecākajām. Rietumeiropas valstu konstitūcijas pārsvarā izstrādātas pēc Otrā pasaules kara, bet Austrumeiropā tās radītas līdz ar Padomju Savienības sabrukumu. «Tas, kas atšķiras vecākajām konstitūcijām, ir mazliet šaurāks regulējums,» par Latvijas Satversmi uz Rietumeiropas fona, kur konstitūcijās mēdz atrunāt arī ekonomikas un sabiedriskās dzīves jautājumus, saka jurists Jānis Pleps.

Latvijas konstitūcijai pastāvēšanas ilguma ziņā var pielīdzināt Austrijas pamatlikumu, kas pieņemts 1920. gadā. Savukārt Norvēģijas konstitūcija līdz mūsdienām ir saglabājusies no 1814. gada. «Norvēģiem konstitūcija ir valodā, ko vairs nelieto, bet viņi ar lepnumu to uztur, jo konstitūcija ir valsts pamats,» stāsta J. Pleps. Modernākās konstitūcijas ir izvērstākas un detalizētākas, savukārt Latvijas Satversme salīdzinoši ir lakoniskāka un šaurāka. «Mēs regulējumus ieviešam ar grozījumiem. Piemēram, stājoties Eiropas Savienībā, papildinājām Satversmi ar normām par to,» pauž jurists.

Zatlera Reformu partijas (ZRP) valdes locekle Sandra Sondore-Kukule, kura citu Eiropas valstu konstitūcijas pētīja bijušā Valsts prezidenta Valda Zatlera Konstitucionālo tiesību komisijas ietvaros, pauž, ka tās tiek saglabātas vēsturiskās pietātes dēļ. «Piemēram, Norvēģijā tā ir tāda pietāte pret to valsts iekārtu un karaļa pilnvaru regulējumu, kas sākās turpat no 1700. vai 800. gadiem, kas, protams, tiek labota papildus. [...]. To valstu pieredze rāda, ka var sadzīvot ar vēsturiski ļoti senu dokumentu, kas patiesībā nosaka valstu pamatus, un atsevišķus regulējumus iespējams slīpēt,» viņa saka. Piemēram, 1787. gadā pieņemtajā ASV konstitūcijā līdz mūsdienām ir saglabātas tās pamatā ieliktās vērtības un cilvēku brīvības, kas radušās no apgaismības laikmeta idejām.

Debates par nepieciešamību mainīt sen pieņemtu konstitūciju notikušas Šveicē un Somijā. «Abas valstis, tuvojoties jaunajai tūkstošgadei, izdomāja, ka nepieciešams modernizēt konstitūciju. Šveicē bija 1874. gada konstitūcija un Somijā - 1919. gada. 90. gadu beigās abas valstis veica konstitūcijas revīziju - nevis būtiski kaut ko pārskatīja, bet pieņēma jaunus tekstus,» stāsta J. Pleps. Savukārt Ungārijā jauna konstitūcija stājās spēkā šogad janvārī. Līdz ar to tika nomainīts 1949. gadā pieņemtais valsts pamatlikums, kas pastāvējis arī pēc komunistiskā režīma sabrukuma. Tomēr jaunā konstitūcija izpelnījusies plašu starptautisku kritiku, jo tajā saskatītas slēptas autoritārisma pazīmes. Citu valstu vidū izceļas arī Lielbritānija, kurai nav vienotas rakstiskas konstitūcijas. Britu nerakstīto konstitūciju veido virkne dažādu likumu.

«Lielākās valstīs skaitliski parasti ir divpalātu sistēma. Tur senāts jeb augšpalāta savā ziņā kalpo kā filtrs apakšpalātas lēmumiem. Mazākās valstīs augšpalātas funkciju realizē prezidenta institūcija,» parlamenta modeļus, kādi redzami Eiropas valstu konstitūcijās, iezīmē S. Sondore-Kukule. Tomēr prezidenta pilnvaru apjoms ne vienmēr ejot kopsolī ar noteikto ievēlēšanas kārtību. «Piemēram, Čehija nupat [grozījumi stāsies spēkā 1. oktobrī] mainīja prezidenta ievēlēšanas kārtību. Turpmāk Čehijas prezidentu ievēlēs tauta, bet pilnvaru regulējums lielos vilcienos nav mainīts,» viņa stāsta. Turpretī Itālijā, kas ir parlamentāra valsts ar ierobežotām prezidenta tiesībām, valsts galvai ir tiesības atlaist parlamentu bez referenduma un konkrētu nosacījumu uzskaitījuma.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Saeima iesaldē atalgojumu valdēs un padomēs

Lai uz diviem gadiem iesaldētu atalgojumu valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdēs un padomēs, Saeima vakar galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus Publiskas pers...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?