«No nākamā gada jaunajā plānošanas periodā (2014-2020) tiks īstenota ES izglītības, apmācību, jaunatnes un sporta programma Erasmus+, kas apvienos visas pašreizējās ES un starptautiskās finansējuma iespējas izglītības, apmācību un jaunatnes jomā,» par tālāko stāsta Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras (JSPA) direktore Daina Sproģe. «Izmantojot Erasmus+ iespējas, vairāk nekā četri miljoni jauniešu, studentu un pieaugušo gūs pieredzi un prasmes, studējot, piedaloties apmācībā vai kā brīvprātīgie strādājot ārvalstīs. Turklāt šī programma atbalstīs iestāžu un organizāciju sadarbību ar līdzīgām organizācijām citās valstīs, lai ieviestu jauninājumus un modernizētu mācību procesu un darbu ar jaunatni. Tas palīdzēs nodrošināt, ka jaunieši un pieaugušie apgūst prasmes, kas vajadzīgas panākumu gūšanai darba tirgū un mūsdienu pasaulē,» teic D. Sproģe. Jāpiebilst, ka pagājušajā nedēļā Eiropas Parlaments oficiāli apstiprināja programmu Erasmus+. Tās budžets ir 14,7 miljardi eiro - par 40% vairāk nekā pašlaik.
Finišējot programmai Jaunatne darbībā, ES izpētīta tās atstātā ietekme. Arī Latvijā secinājumi, ko apkopojusi JSPA, ir ļoti pozitīvi. Jaunatne darbībā septiņu gadu laikā palīdzējusi risināt jauniešiem aktuālus problēmjautājumus: bezdarbu, zemu līdzdalību, jauniešu ar ierobežotām iespējām iekļaušanu u. c. Galvenais ieguvums jauniešiem bijusi iespēja neformālā veidā apgūt un uzlabot dzīvē nepieciešamas kompetences, it īpaši - starpkultūru un starppersonu/sociālās kompetences, uzņēmīgumu, saziņu svešvalodās. Stiprinātas arī prasmes matemātikā, dabaszinībās, tehnoloģijās, digitālās un pilsoniskās prasmes, mācīšanās mācīties, pašiniciatīva u. c. Jaunieši, kas iesaistījušies programmā, ir sagatavotāki pieaugušo dzīvei, darba tirgum, aktīvāk izmanto iespējas, ir ar labākām sociālajām prasmēm.
Septiņu gadu laikā programmā no Latvijas iesaistījušies 16 000 jauniešu (tajā skaitā ar invaliditāti, veselības un izglītības problēmām), taču viņu īstenoto projektu ietvaros iesaistīto ir vēl vairāk. Visaktīvākie bijuši jaunieši 18-25 gadu vecumā, un Latvijā puišu un meiteņu aktivitāte ir līdzīgā proporcijā, kamēr Rietumeiropā aktīvākas ir sievietes. Kopumā programmā apstiprināti vairāk par 860 projektiem, un īpaši aktīvs reģions bijusi Austrumlatvija. 891 Latvijas jaunietis veicis brīvprātīgo darbu ārzemēs, un 565 jaunieši ieradušies Latvijā no citām valstīm. «Esam redzējuši jauniešus, kas nedroši uzsāk dalību vietēja līmeņa iniciatīvas projektā, bet jau pēc pāris gadiem ir gatavi izstrādāt un vadīt starptautiska līmeņa pasākumu. Nemitīga attīstība un mācīšanās ir viena no galvenajām programmas iezīmēm,» norāda JSPA.