Laupa pie centra skolām
Bandas locekļi saviem upuriem parasti uzbrukuši grupās pa trīs vai četriem, un uzbrukumu vietas parasti bijušas aptuveni vienas un tās pašas - Vecrīga, Latgales priekšpilsēta un Rīgas centrs, sevišķi pie Centrālās dzelceļa stacijas.
Šim aprakstam visai precīzi atbilst kādas māmiņas stāsts, kuras 14 gadus veco dēlu jaunieši pavisam nesen centušies aplaupīt ap plkst.18 vakarā cilvēku pilnā ielā netālu no Rīgas 49. vidusskolas. Dēls nācis no treniņa, kad pēkšņi viņu latviski pasveicinājuši trīs puiši. Tie viņu ielenkuši, ievilkuši pagalmā, prasījuši naudu un mobilo telefonu. Telefons bijis aizmirsts skolā, un naudas līdzi neesot bijis, tādēļ laupītāji tikai pārbaudījuši viņa kabatas un palaiduši vaļā. «Esmu ļoti pateicīga, ka viņi tik ātri tika noķerti, jo viņi visi ir no labām ģimenēm, citādi viņiem tāds dzīvesveids varētu iepatikties,» uzsver cietušā zēna māte. Ievilināt dēlu savā bandā «reketieri» gan neesot centušies, bet, ņemot vērā, ka ļaundari pagaidām ir «uz brīvām kājām», savu vārdu atklāt māte nevēlējās, lai dēls nesabītos, ka laupītāji viņu «izskaitļos».
Savukārt kāda cita sieviete Dienai pastāstīja, ka viņas meita, kura mācās 6. klasē, redzējusi, kā divi 15-17 gadus veci jaunieši aplaupa divus viņas klasesbiedrus. Tas esot noticis septembra sākumā ap plkst.15 iepretim Rīgas Valsts 1. ģimnāzijai. «Viņi esot pienākuši klāt, un teikuši: «Atdod savu mobilo telefonu, vai arī es tevi piekaušu!» Viens no klasesbiedriem telefonu arī atdevis,» viņa stāstīja. Pēc šī gadījuma meitenei kādu laiku pat bijis bail iet vienai laukā no skolas, bet tagad, kad ļaundari notverti, māte viņai paskaidrojusi, cik svarīgi ir nebaidīties un liecināt pret viņiem.
Mantas lombardiem
Valsts policijas pārstāvis Toms Sadovskis stāsta, ka 15-17 gadus vecajiem puišiem izdevies aplaupīt pat pieaugušus vīriešus. Pārsvarā laupīti mobilie telefoni, MP3 atskaņotāji un nauda, kā arī drēbes. To, kas pašiem nav bijis vajadzīgs, noziedznieki ieķīlājuši lombardos. Par to, vai šīm iestādēm draud kādas sankcijas, vēl pāragri spriest, jo jānoskaidro, vai mantas ieķīlājis pilngadīgais bandas loceklis vai kāds cits - nepilngadīgajiem šis pakalpojums esot liegts.
1. septembris ir tikai aptuvenais bandas darbības sākums, kas noteikts, vadoties pēc policijā saņemtajiem iesniegumiem, atzīst T. Sadovskis. Pēc tam, kad 27. septembrī medijos izskanēja ziņa par bandas aizturēšanu, policija jau saņēmusi vairākus iespējamo bandas upuru zvanus.
Zog aiz garlaicības
Psihologs Sandis Dūšelis norāda, ka nereti jaunieši zog, garlaicības mākti: «Pusaudžu vecumā vienmēr aktuāla problēma ir garlaicība, un, ja vecāki ir aizņemti darbā, apkārt ir filmu piedāvāti antisociāli varoņi un grupa, kurā jāiekļaujas, nokļūt uz noziedzīga ceļa nav nemaz tik grūti». Kaut arī policija norādījusi, ka visi aizturētie nākuši no normālām ģimenēm, psihologs uzskata, ka ir jāpaplašina labklājības jēdziens - tā nav tikai finansiāla. Ir vajadzīga ģimene, kurā valda savstarpēja uzticība un vecākiem ir laiks, ko pavadīt kopā ar bērniem.
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja Laila Rieksta-Riekstiņa uzskata, ka galvenie faktori, kas pusaudžus varētu pamudināt nostāties uz noziedzības ceļa, ir vēlme pēc asām izjūtām, vajadzība demonstrēt sevi citu priekšā un, iespējams, arī visatļautības sajūta, kas radusies ģimenē - ka vari pārkāpt likumus, jo vecāki vienmēr tāpat izglābs.