Jauni spēlētāji
Uz 15 Jūrmalas domes deputātu vietām pēdējos gados kandidējuši 14, 16 un pat 21 saraksts, bet lielākais ievēlēto deputātu skaits no viena saraksta ir trīs. Jūrmalas dome tradicionāli saistās arī ar kukuļošanas skandāliem un biežu pilsētas mēru nomaiņu. 2009. gadā drīz pēc vēlēšanām sākās deputātu migrācija - Raimonda Munkevica partiju Jūrmala mūsu mājas pameta Māris Dzenītis (šobrīd Reģionu alianse), toties tajā iestājās saskaņietis Vladimirs Maksimovs. Par R. Munkevica atbalstīšanu no Saskaņas centra (SC) izslēdza arī pārējās divas ievēlētās deputātes Larisu Loskutovu un Mariju Vorobjovu, tiesa, L. Loskutovu vēlāk SC rindās atjaunoja. Savukārt drīz pēc Vienotības izveidošanās un Jūrmalas nodaļas nodibināšanas to pameta no Sabiedrības citai politikai (SCP) domē ievēlētā Dzintra Homka, kura, tāpat kā M. Vorobjova, iestājās LPP/LC - partijā, kas tagad vairs neeksistē. Tādējādi vairākiem esošajiem deputātiem nāksies meklēt jaunu politisko identitāti. «Jūrmalā ir nelāga tradīcija, ka ievēlētie deputāti tiek vai nu izslēgti, vai paši aiziet no savām partijām. Nav pamata domāt, ka nākamgad būs savādāk,» uzskata Providus pētniece Iveta Kažoka, kura skeptiski vērtē pārvaldes kvalitātes uzlabošanos šai pilsētā pēc vēlēšanām.
Pēdējā laika notikumi liecina, ka vēlēšanu maratons pamazām sākas ne vien Rīgā, bet arī Jūrmalā. Jaunās partijas Uz priekšu, Latvija! dibinātājam Aleksandram Bašarinam jau ir deputāta pieredze Jūrmalas domē - viņš bija ievēlēts 2001. gadā no Labklājības partijas, 2003. gadā kļuva par domes Attīstības komitejas priekšsēdētāju un iestājās LPP. Ar A. Bašarina vārdu saistās vairāki pretrunīgi vērtēti un līdz šim neīstenoti projekti Jūrmalā, piemēram, ledus halle Dubultu laukumā vai kuģa formā veidots restorāns kāpu zonā Mellužos, daudzstāvu viesnīca bijušā restorāna Jūras pērle vietā u. c., taču vairākas daudzdzīvokļu mājas Jūrmalā ir uzbūvējuši ar A. Bašarinu saistīti uzņēmumi. Jaunās partijas paziņojumā teikts, ka tās valdē ievēlēti arī Latvijas Universitātes pasniedzējs Oskars Galanders un Kristīgās akadēmijas pasniedzējs Mikus Solovejs. Partija uzskatot, ka domē jāizskauž korupcija un nepieciešamas reformas. I. Kažoka norāda - Jūrmalā līdzšinējā pieredze liecina, ka vietējās partijas veiksmīgi strādā ar elektorātu tālāk no pilsētas centra un gūst pārstāvniecību domē. Vienlaikus pētniece norāda, ka likums liedz piedalīties vēlēšanās iedzīvotāju apvienībām, neļaujot kandidēt cilvēkiem, kuri labprāt palīdzētu pilsētai. Viņasprāt, vēl viena problēma ir tā, ka sarakstu augšgalā nonāk partiju vadībai pietuvinātas personas, tādēļ ievēlēti tiek ne paši spēcīgākie kandidāti.
Salīdzinoši nesen nodibinātā Reformu partija (RP), kurai vēl nav plašas pārstāvniecības pašvaldībās, plāno piedalīties ar savu sarakstu un cer uz rezultātu, kas ļaus būt pozīcijā ar ietekmi uz lēmumiem, tātad vairāk nekā vienu deputāta vietu, norādīja RP izpilddirektors Ivo Valdovskis, tomēr viņš atturējās nosaukt iespējamās «lokomotīves» vārdu. Šobrīd RP Jūrmalas domē nav pārstāvēta, tajā gan iestājās bijušais Jūrmalas mērs Romualds Ražuks, taču drīz pēc tam viņu ievēlēja Saeimā. Precīzas informācijas pagaidām trūkst arī par vairākām citām partijām, kuras, visticamāk, piedalīsies vēlēšanās. Piemēram, bijusī Jūrmalas domes priekšsēdētāja Inese Aizstrauta apliecināja, ka viņa startēs no Zaļās partijas saraksta, taču par partijas plāniem kopumā vēl atturējās izteikties.
Baumas un patiesība
Nesen izplatītas baumas par vairāku politikā pieredzējušu personu iesaistīšanos Jūrmalas vēlēšanu cīņā. Portālā pietiek.com publicēta ziņa par bijušā LPP/LC līdera Aināra Šlesera iespējamo kandidēšanu Jūrmalā no jaundibinātas partijas saraksta, ko pats ekspolitiķis noliedz: «Nezinu, kam jānotiek, lai es savu viedokli mainītu. Man ir konkrēti plāni biznesā, kas aizņems pietiekami daudz laika. Ja es lemšu citādi, tad pats arī paziņošu, man nebūs nepieciešami starpnieki.» Neoficiāli izskanējusi arī versija, ka Jūrmalā no Vienotības saraksta varētu kandidēt Sarmīte Ēlerte. Viņa pati to noliedz un sauc par muļķībām: «Cilvēki vienkārši visu kaut ko iedomājas, ka tas ir iespējams, un pēc brīža iedomājas, ka tā arī ir. Tie ir pieņēmumi.» Viņa neesot domājusi par kandidēšanu nevienā sarakstā pašvaldību vēlēšanās, arī Rīgā ne. Viens no Vienotības pārstāvjiem Jūrmalas domē deputāts Juris Visockis sakās nezinām par iespējamo S. Ēlertes kandidēšanu, un viņš pats arī vēlēšanās vairs nestartēšot: «Es jau esmu nodziedājis savu dziesmu.» Vienotības Jūrmalas nodaļas vadītāja Jolanta Eihentāle apstiprināja, ka nodaļā notiek diskusijas gan par sarakstu veidošanas principiem, gan personālijām, bet pagaidām neko vairāk komentēt nevarot. Vaicāta par iespējamo S. Ēlertes piedalīšanos vēlēšanās, J. Eihentāle atbildēja: «Es esmu dzirdējusi arī citas baumas,» neko vairāk nekonkretizējot.
Pagaidām skaidri savu politisko izvēli nav formulējis Jūrmalas mērs Gatis Truksnis, kuram iepriekšējās vēlēšanās bija pēdējais kārtas numurs LPP/LC, LZS un KDS apvienotajā sarakstā, bet ievēlēja tikai viņu. Dienai viņš atzīst, ka daudzas partijas viņu uzrunājušas, taču par to runāt esot pāragri, jo esot aizņemts ar citām lietām. Līdz šim par reālākajām iespējām neoficiāli minēta G. Trukšņa pievienošanās Latvijas Zemnieku savienībai vai Latvijas Zaļajai partijai. Toties pilnīgi skaidru atbildi par iesaistīšanos vēlēšanu cīņā jau šobrīd sniedz kukuļošanā apsūdzētais bijušais Jūrmalas mērs Raimonds Munkevics, kura partija Jūrmala - mūsu mājas (JMM) iepriekšējās vēlēšanās ieguva visvairāk balsu - 18,15% - un trīs deputātu vietas (SC bija 18,11% un arī trīs mandāti). Vēlēšanās plāno piedalīties gan pats R. Munkevics, gan viņa partija, bet par sarakstu kopumā vēl neesot lemts. Zināms tikai, ka sabiedrotie netikšot meklēti un JMM startēs ar savu atsevišķu sarakstu. R. Munkevics atzīst, ka pret viņu notiekošā tiesvedība var ietekmēt partijas izredzes vēlēšanās, tomēr tajā brīdī pirmās instances spriedums jau būšot zināms. «Būtisku atšķirību neredzu - konkurence būs liela, kā citus gadus. 5% barjera arī nedos rezultātus, jo pēdējās vēlēšanās vairākas partijas bija tikai ļoti nedaudz virs 5%. Būs svarīgi, kādus konkrētus cilvēkus ievēlēs,» izteicās R. Munkevics.