Eglītes nedrīkst cirst Rīgas pašvaldībai piederošajos mežos un privātajos mežos, arī jaunaudzēs. Cērtot eglīti valsts mežā, jāievēro, ka celma caurmēram jābūt mazākam par 12 centimetriem, kas parasti atbilst divus līdz trīs metrus garai eglei.
Savukārt citi egli iegādāsies podiņā, lai pavasarī to izstādītu dārzā. Ko darīt, lai Ziemassvētkos mežā cirstā egle ilgāk būtu zaļa un nebirdinātu skujas? Kā rūpēties par egli podiņā? Padomus jautājām Latvijas Universitātes (LU) un Salaspils Botāniskā dārza dendroloģēm Ārijai Galeniecei un Dzintrai Knapei.
Siltumā pakāpeniski
Eglei esot tāds raksturs, līdz ko siltās telpās tā sāk kalst - zūd arī zaļā rota. Lai eglei skujas nenobirtu līdz pat Zvaigznes dienai, 6.janvārim, nocirstā egle jāliek ūdenī vai mitrās smiltīs, iesaka LU Botāniskā dārza dendroloģe Ārija Galeniece. Egle ilgāk zaļos vēsākā istabā. Ikdienā egles sakalšanu var mazināt, zarus laiku pa laikam rasinot - apsmidzinot ar ūdeni. Ā.Galeniece stāsta, ka visātrāk nobirs tā egle, kura sasalušiem zariem no meža vai āra uzreiz tiks ienesta karstā istabā. Pareizāk būtu ļaut eglei pakāpeniskā atlaisties.
Egle podā
Podiņos tirgotās egles būs ilgāk zaļas, stāsta Salaspils Botāniskā dārza dendroloģe Dzintra Knape. Arī šādai eglei izkalšanu aizkavēs zaru rasināšana un regulāra laistīšana. Dendrologi gan atzīst, ka egle podiņā nav domāta, lai augtu istabas temperatūrā. Tāpēc ieteicams to ienest istabā tikai svētkos. Ja egli ieplānots stādīt laukā, koks tūlīt pēc svinībām jāiznes vēsākā vietā - verandā vai ārā -, lai istabas temperatūrā nesazaļo un nesaaug jaunie dzinumi. Egli dārzā vai kur citur dabā stāda tikai pavasarī. Protams, ja zeme atlaidusies, nav sasalusi, to var likt zemē arī ziemā, saknes pierokot.
Vai egle, kas no podiņa pārstādīta dārzā, augs? Dendrologi ir skeptiski un saka - lai no podiņa pārstādīta egle augtu dārzā, tā jāsagatavo jau laikus pavasarī. Visticamāk, egle, kas iegādāta pirms Ziemassvētkiem un pēc svētkiem pārstādīta ārā, nemaz neieaugšot, jo tai podiņā ir apcirptas saknes, bet eglei sakņu sistēma ir ļoti sazarota, tādēļ ārā tā var neiesakņoties un ar laiku pat podiņā nonīkt. Bet, ja sakņu sistēma ir laba, egle var sākt zaļot, pārstādīta dārzā arī pēc divu vai triju gadu nīkuļošanas, stāsta Dz.Knape. Viss atkarīgs no sakņu sistēmas.