Regulē salonos
Latvijā nav speciāla normatīva akta, kas regulētu solāriju pakalpojumu sniegšanu. Šā iemesla dēļ solārija apmeklētāji pakļauti lielākam ādas apdegumu un ļaundabīgu ādas veidojumu riskam, skaidro Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve Sanita Gertmane.
Solārija izstarotais ultravioletais starojums ir atkarīgs gan no pašas iekārtas, gan no izmantotajām lampām, teic S.Gertmane. Lampas pareizi noregulējot, var nodrošināt, ka kopējais solārija izstarotais ultravioletais starojums nepārsniedz pieļaujamo normu. Taču to visu dara paši saloni un normatīvie akti šo pakalpojumu neregulē.
Ko darīt patērētājiem?
Jautājums ir - kā izdarīt izvēli solāriju apmeklētājiem, kuru rīcībā nav nekādu mērinstrumentu? «Tāpēc jāsaprot, vai cilvēkam šāds pakalpojums vispār ir vajadzīgs? Jebkurā gadījumā solārijs būs kaitīgs veselībai,» vienīgo ieteikumu dod S.Gertmane.
Viņa arī norāda - tas, ka solārijā ieliktas jaunas lampas, nebūt nenozīmē, ka solārijs ir nekaitīgāks. Gan jaunas, gan vecas lampas var pārsniegt ultravioletā starojuma līmeni.
Ievērojot mēru, drīkst
Starptautiskā Vēža pētījumu aģentūra šogad jūlijā solārijus iekļāvusi augstākajā vēža riska kategorijā. Tomēr P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas dermatoveneroloģe Judīte Pirsko uzskata - ja cilvēks sauļojas, ievērojot norādījumus, sauļošanās nav iemesls, kas rada ādas vēzi. Galvenais - jāņem vērā cilvēka ādas tips un ādas jutība pret starojumu. Piemēram, tiem, kam ir daudz tumšu dzimumzīmju, ādu kairināt nebūtu vēlams, jo viņiem jau tāpat ir paaugstināts melanomas risks, skaidro J.Pirsko. Ārste norāda, ka mūsu platuma grādos ar garo ziemu solārijs nav nekas briesmīgs, ja vien, to lietojot, tiek ievērots mērs. Ārste iesaka ziemā sauļošanos veikt kursu veidā ar divu triju mēnešu starplaiku, savukārt vasarā uz solāriju neiet. «Sauļošanās pa virsu gan varētu būt ļaundabīgo veidojumu veicinošs faktors,» skaidro J.Pirsko. Ārste norāda, ka pirms sauļošanās āda būtu jāattīra no kosmētikas, savukārt pēc solārija āda jāietauko, lai nekļūst sausa. Jālieto sauļošanās aizsargkrēmi, kas novērš apdegumus.