Māris Riekstiņš (TP)
Šābrīža attiecības ar Krieviju mēs esam centušies veidot lietišķi, lai nekļūtu par pagātnes ķīlniekiem. Sabiedrībā par šo vizīti ir dažādi viedokļi, jo starp mums ir cilvēki, kas izjūt pagātnes mantojumu, tāpēc sabiedrība uz vēstures notikumiem raugās emocionāli. Mūsu prezidente jau akcentus attiecībā uz vēsturi ir salikusi, nezinu, vai, ierodoties atceres pasākumā, ir nepieciešams akcentēt mūsu savstarpējo sāpi. Tas jādara divpusējas tikšanās laikā.
Ilga Kreituse
Politoloģe
Es esmu no tiem cilvēkiem, kas atbalsta starptautisku attiecību veidošanu ar Krieviju, taču man nepatīk veids, kā prezidents tika uzaicināts. Šķiet, ka [Vladimira] Putina izteiktie vārdi radīja atvieglojumu, ka kāds vispār ir uzaicinājis, taču nevajadzēja tik ātri piekrist, bet gan ieturēt pauzi starptautisko attiecību veidošanā. (..) Tur neviens viņam [Zatleram] neko nejautās, viņš brauc uz svinībām, nevis diskusiju.
Guntis Ulmanis
Eksprezidents
Man kā pilsonim šķiet, ka pirms vizītes Valdim Zatleram jānāk klajā ar skaidrojumu, kāpēc viņš brauc. Šis nav tikai jautājums par 9. maiju, bet par to, ko mums nozīmē Otrā pasaules kara beigas. Es tā pieņemu, ka Maskavā neviens nekādu vēstījumu neļaus izteikt, jo tā ir svētku reize, bet arī svētku reizē ir iespējamas kādas lietišķas tikšanās.
Andris Sprūds
Latvijas Ārpolitikas institūta vadītājs
Uzaicinājums parāda zināmu briedumu, to, ka mēs neesam ieciklējušies vēsturē un varam paskatīties pāri tai. Iespējamie scenāriji gan ir vairāki. Pirmais - Zatlers aizbrauks, un nekas nemainīsies. Otrais - Latvijas un Krievijas attiecības uzlabosies, bet es tam neredzu pamatu, jo fundamentālie jautājumi paliek. Trešais - ir zināms risks, ka attiecības var pasliktināties, jo, lai leģitimētu vizīti un nezaudētu popularitāti, Zatlers var nākt klajā ar pietiekami asiem paziņojumiem, kā viņš to jau ir darījis.