Provokatīvais krievu mākslinieks Oļegs Kuļiks, kurš ir slavens ar saviem kailķermeņa izmantojumiem mākslā, par šo izstādi teica: «Grandiozna.»* Tiem, kuri seko līdzi Kuļika daiļradei, iespējams, nebūs grūti uzminēt, ka runa varētu būt par izstādi Kailums. Tā no 10. septembra līdz 30. novembrim skatāma Mūkusalas mākslas salonā Mūkusalas ielā 42.
Izstādes kuratore Diāna Barčevska stāsta, ka izstāde ir hronoloģisks skatījums uz kaila ķermeņa attēlojumu latviešu mākslā laika posmā no XX gs. sākuma līdz pat mūsdienām. Akta žanra pirmsākumi ir saistāmi ar mākslinieku profesionālās sagatavošanās procesu ar mērķi attēlot ķermeņu proporcijas vai radīt uzmetumu topošajam mākslas darbam. Kā patstāvīgs motīvs akts parādījās XV gs., pateicoties itāļu renesanses laika gleznotājiem, kas ar akta palīdzību cildināja skaistumu. Gadsimtu gaitā mainījās kaila ķermeņa izmantošanas iemesli mākslas darbos. Tas kļuva arī par sociālu un politisku instrumentu, paužot kritiku par procesiem sabiedrībā un to ietekmi uz indivīdu. Nepieciešamība ar kaila ķermeņa palīdzību komunicēt ar publiku tieši un nepastarpināti kļuva piederīga laikmetīgajai mākslai un pilnībā mainīja žanra statusu.
Izstādes nosaukums Kailums ir apzināti izvēlēts - lai paplašinātu «tematiskās robežas». «Kaila ķermeņa tēls atspoguļo cilvēciskās esības humāno pusi, personības patieso dabu un atklāj apslāpēto. Tas ir arī skatītāja intelekta un mākslinieka meistarības mēraukla, jo vēstījums ir dziļi personisks,» saka D. Barčevska. Mūkusalas mākslas salonā apkopotās aktu kolekcijas mērķis ir aplūkot latviešu meistaru darbus un atklāt to, kāpēc mākslinieki kailu ķermeni lieto kā izteiksmes veidu.
Ekspozīcija ir sadalīta trīs daļās, un par akta žanra attīstības metamorfozēm gadsimta garumā stāsta 83 autoru darbi: XX gs. sākumposma sadaļā redzami latviešu mākslas vecmeistaru - Jaņa Rozentāla, Jāņa Valtera, Kārļa Brencēna, Konrāda Ubāna u. c. - gleznoti akti. XX gs. 50.-80. gadus pārstāv tādi mākslinieki kā Biruta Baumane, Boriss Bērziņš, Felicita Pauļuka u. c. Savukārt XXI gs. sākumu - laikmetīgās mākslas akti, ko veidojuši Leonards Laganovskis, Helēna Heinrihsone, Oļegs Kuļiks, Vladimirs Glušenkovs, Otto Zitmanis un citi.
Izstāde atvērta visiem interesentiem bez vecuma ierobežojuma. Tāds vienkārši nedrīkst būt, jo mākslai un it sevišķi mākslas vēsturei nevar būt cenzūras, pārliecināta D. Barčevska.
* Ar vērienu (krievu val.)