Vienkāršs un ērts
M.Kalašņikovs nožēlo sava izgudrojuma izmantošanu noziedzīgiem mērķiem un uzsver, ka AK-47 bija domāts dzimtenes aizsardzībai. «Es guļu mierīgi. Tas, ka cilvēki tiek nogalināti ar AK-47, ir politiķu, nevis izgudrotāja vaina,» viņš savulaik teica intervijā The Guardian.
Doma par vienkārša un efektīva šaujamieroča radīšanu M.Kalašņikovam ienāca prātā Otrā pasaules kara laikā, kad viņš slimnīcā centās atgūties no ievainojuma. AK-47 ražošana tika sākta pāris gadu pēc kara, un šis ierocis ātri vien pierādīja savu lietderību. Tas bija vienkāršs, ērts un uzticams; padomju laikā gandrīz katrs skolēns mācēja to ātri izjaukt un salikt. M.Kalašņikovs spriež, ka nav nekāda māksla radīt sarežģītu ieroci; daudz grūtāk ir izgudrot vienkāršu. «Karavīra ierocim jābūt vienkāršam, uzticamam un efektīvam. Tieši tādu es veidoju savu automātu,» viņš stāsta intervijā ITAR-TASS.
AK-47 sākumā tika iekļauts PSRS armijas bruņojumā, bet vēlāk izplatījās visā pasaulē. 60 gadu laikā saražots ap 100 miljoniem šo automātu. To bija iecienījušas ne vien dažādu valstu armijas, bet arī nemiernieku grupējumi, kam bija vajadzīgs efektīvs slepkavošanas ierocis. Kalašņikova automāts pat iekļauts dažu valstu karogos un ģerboņos.
Krievijas lepnums
«Es lepojos ar savu izgudrojumu, bet man žēl, ka to lieto teroristi,» atzina M.Kalašņikovs, kuram nepatīk redzēt savu lolojumu dažādu bandītu rokās. Tiesa gan, liela daļa teroristu un bandītu izmantoto AK-47 automātu ir ražoti nevis Krievijā, bet gan Ķīnā un citās valstīs, kas padomju laikā sāka to ražošanu. Krievija tagad nesekmīgi mēģina aizstāvēt savas autortiesības, jo nelegālo AK-47 dēļ Krievijas ieroču ražotājiem katru gadu aiziet gar degunu 400-500 miljonus dolāru lieli ienākumi.
Militārie analītiķi spriež, ka AK-47 pamazām zaudē savas pozīcijas, jo tas bija domāts masu kara apstākļiem, bet mūsdienu karavīriem nepieciešami modernāki ieroči. M.Kalašņikovs joprojām uzskata, ka viņa izgudrojums ir nepārspēts. «Es gaidu, kad kāds izgudros ko labāku. Būšu pirmais, kas paspiedīs viņam roku,» vēsta M.Kalašņikovs, kurš joprojām četras dienas nedēļā strādā Iževskas ieroču rūpnīcā. Vājuma brīžos viņš gan izteicies, ka būtu gribējis izgudrot kaut ko lietderīgāku, piemēram, zāles pļāvēju.
KLM