Jautāti, kāpēc šis priekšlikums joprojām ir FM dienaskārtībā, ja pie varas esošie politiskie spēki to neatbalsta, apvienībā Vienotība un Visu Latvijai! - TB/LNNK (VL! - TB/LNNK) Dienai noteica, ka samazināto PVN likmju atcelšanu kā vienu no risinājumiem, kā nākamā gada budžetā panākt starptautiskajiem aizdevējiem solīto ietaupījumu, virzot finanšu ministrs Einars Repše (JL).
Viņš, kā zināms, 2. oktobrī gaidāmajās 10. Saeimas vēlēšanās nekandidē. Tādēļ E. Repše, pēc viņa partijas biedra ekonomikas ministra Arta Kampara Dienai teiktā, uzvedas kā «pilnīgi neitrāls finanšu ministrs», kam nav politiskās atbildības, bet kam ir svarīga valsts finansiālā situācija. Paša E. Repšes atbildi uz jautājumu, kāpēc virza ideju, ko pašreiz pie varas esošie neatbalsta, ministra preses sekretārs Aleksis Jarockis Dienai nesniedza. Viņš vien norādīja, ka «ministra viedoklis neatšķiras no ministrijas».
Vāc parakstus
Priekšlikums nākamgad atcelt samazināto 10% PVN likmi kā viens no risinājumiem 2011.gada budžeta konsolidēšanai ietverts FM izstrādātajās nodokļu pamatnostādnēs. Pie tām FM darbu sāka šopavasar, bet septembra beigās vai oktobra sākumā dokumentu iecerēts iesniegt valdībā. Ja tiktu atcelta samazinātā PVN likme, tad budžetā tiktu nodrošināti 95 miljoni latu no aptuveni 400 miljoniem latu, kas nākamgad jākonsolidē. Šobrīd pamatnostādnes tiek saskaņotas ar visām ieinteresētajām pusēm, tādēļ arī dažādās jomās strādājošie, kurus tieši vai netieši skartu samazinātās PVN likmes atcelšana, pēdējā laikā atkal ceļ trauksmi. Vadošie grāmatu izdevēji vienoti ir sākuši vākt iedzīvotāju parakstus pret šo ieceri. Rozes Apgāda vadītāja Renāte Punka raizējas, ka, visam nosakot 21% PVN likmi, visvairāk ciestu grāmatu un preses izdevēji, jo cilvēks bez grāmatām un avīzēm var izdzīvot, bet, piemēram, bez apkures nevar. Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) iestājas, ka apkurei samazinātā PVN likme gan ir jāsaglabā vismaz gadu, Dienai noteica LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis. Gaidāmā ziema, pēc viņa sacītā, kā liecina prognozes, būšot visai barga un trūcīgo skaits, visticamāk, nesaruks. Latvijas Ārstu biedrība savukārt ir pret samazinātās PVN likmes atcelšanu medikamentiem, jo tad valstij budžetā būtu jāmeklē nauda, kā kompensēt zāļu sadārdzinājumu slimnīcām un iedzīvotājiem, Dienai teica biedrības pārstāvis Māris Pļaviņš.
Vienalga lems valdība
Visas pie varas esošās partijas savos priekšvēlēšanu solījumos gan sola vismaz tuvāko divu gadu laikā saglabāt samazināto likmi un nemainīt arī PVN pamatlikmi, liecina Dienas iepriekš veiktā aptauja. «Tāpēc rodas jautājums, kāpēc priekšlikums par samazinātās PVN likmes atcelšanu joprojām ir aktuāls,» neizpratnē ir M. Pļaviņš. FM norādīja, ka pamatnostādņu sagatavošanu diktē valdībā akceptētais budžeta izstrādes grafiks. Tiesa, par pamatnostādņu redakciju atbildīgs ir E. Repše, kurš uzdevis FM turpināt darbu pie pašreizējās versijas, kas paredz arī visam no nākamā gada piemērot 21% PVN likmi. Zaļo un zemnieku savienības pārstāvis Augusts Brigmanis Dienai noteica, ka jautājums, kāpēc FM darbi nesaskan ar politiķu solījumiem, ir jāadresē apvienībai Vienotība un tajā esošajam Jaunajam laikam (JL), kas vada FM. «Skaidrs, ka ministrija strādā pēc finanšu ministra norādēm,» noteica VL! - TB/LNNK pārstāvis Māris Grīnblats, norādot, ka koalīcijā šis jautājums nav skatīts un arī pats E. Repše šajās varas partiju sēdēs vismaz pusgadu «neesot rādījies». E. Repše atturoties apmeklēt arī JL sēdes, noteica A. Kampars, piebilstot, ka JL vēloties, lai E. Repše vairāk konsultētos ar partiju, «ko viņš tur dara». Taču jebkurā gadījumā politisku lēmumu, ko darīt ar PVN, tik un tā pieņems valdība un parlaments, noteica gan A. Kampars, gan A. Brigmanis.