Atbild Biruta: «Žuljēns (julienne) ir kulinārijas termins, kā sagriezt dārzeņus (un citus produktus). Sagriež dārzeni (piemēram, burkānu) plānās šķēlēs, krauj sagrieztās šķēles kaudzītē un griež šaurās strēmelēs - pēc izskata kā sērkociņus. Citus produktus šādi sagriezt būs grūtāk, bet princips tas pats. Par žuljēnu var saukt šādi sagrieztus produktus, piemēram, kabaču un burkānu žuljēns:
650 ml strēmelēs sagrieztu burkānu
650 ml strēmelēs sagrieztu kabaču
2 ēdamkarotes olīvu eļļas
1 saspiesta ķiploka daiviņa
1 ēdamkarote svaigas citrona sulas
3 ēdamkarotes sausā baltvīna
Sakarsē lielu pannu vai vokpannu, pievieno eļļu un ķiplokus, maisot cep kādu minūti, pievieno sagrieztos burkānus. Maisot cep pāris minūšu, pievieno kabačus un turpina cept un maisīt kādas trīs minūtes. Pievieno citrona sulu un vīnu, sajauc un noņem no uguns. Pasniedz karstu.
Pirmajos neatkarības gados Rīgas restorānos dažādi žuljēni bija iecienīts pirmais ēdiens. Tos gatavoja un pasniedza mazos metāla trauciņos. Piemēram, vistas žuljēnu gatavoja apmēram šādi: sagrieza novārītu vistas fileju strēmelītēs, tāpat sagrieza dažus šampinjonus. Lika krāsnī drošā trauciņā, pievienoja kādu garšvielu pēc izvēles: saspiestus ķiplokus, muskatriekstu, sāli, piparus, pārlēja ar 10% krējumu un pārkaisīja ar sarīvētu sieru. Lika iesildītā 180C krāsnī un karsēja, līdz siers izkusa. Līdzīgi varētu gatavot šampinjonu, aknu, laša žuljēnu, izmainot garšvielas. Žuljēnu varētu pagatavot arī bez cepeškrāsns - veicot tās pašas darbības uz pannas. Ar garnelēm jābūt uzmanīgam, tās viegli var pārkarsēt, tad tās kļūst nebaudāmas. Ieteicams žuljēnu gatavot no jēlām garnelēm vai vārītām, iemaisot tās gatavošanas beigās.