Solvita Olsena,
Pārlieku ilgi ir kultivēta vienaldzīga attieksme pret profesionāļu bezatbildīgu rīcību. Tāpēc ir svarīgi panākt, lai tie, kas pārkāpj pacienta tiesības, atbild par savu rīcību kā par likumpārkāpumu. Lai aizsargātu pacientus, būtu svarīgi izveidot profesionālu un neatkarīgu, bet valsts finansētu pacientu tiesību aizsardzības iestādi vai organizāciju. Pēdējos gados pacientu tiesības arvien detalizētāk tikušas nostiprinātas normatīvajos aktos. Tomēr vairākos gadījumos iedzīvotājam jāsastopas ar nepamatotu tiesību ierobežojumu. Veselības aprūpes organizācijas pasākumi ne vienmēr respektē pacientu tiesību prasības, piemēram, bērnus nav iespējams reģistrēt un ārstēt pie pediatra, pacientiem ir ierobežotas iespējas izvēlēties ģimenes ārstu un saņemt tā pakalpojumus laikus utt.
Valdis Keris,
Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības vadītājs
Nekavējoties jādod veselības aprūpei papildu finansējums, tad arī varēs īstenot reformas. Šis finansējums jāsadala trim uzdevumiem - pacientu iemaksu samazināšanai, ārstniecības personu darba samaksas pieaugšanai, kompensējamiem medikamentiem. Te nav jāizgudro divritenis. Pārņemot Balto grāmatu - EK programmu veselības aprūpē -, ir minēti rādītāji: slimnīcu skaits, personāla skaits, finansējums. Slimnīcu skaits samazināts dramatiski - mazākais Eiropā, izņemot Nīderlandi, kur finansējums ir 7,6% no IK. Mums šogad būs 3,3%.
Juris Bārzdiņš,
veselības ministrs
Primārā veselības aprūpe - kā iespēja un atbildības palielināšana. Tajā skaitā plānojam vairāk izmantot pašvaldību potenciālu. Pašvaldības vislabāk zina, kas viņu iedzīvotājiem nepieciešams - vēlamo organizāciju telpā un laikā. Kopumā veselības aprūpei naudas ir daudz par maz. Darbojamies, lai esošie līdzekļi tiktu maksimāli efektīvi izmantoti - lielo valsts kapitālsabiedrību (slimnīcu) kontrole un disciplīnas ieviešana būs lielāka. Centīsimies panākt, lai pacienti pēc iespējas pārietu uz lētākajām kompensējamām zālēm.