Vēl iepriekšējā mācību gadā Jaunsātu pamatskola bija arī Edītes skola, taču ir pagājis tieši viens mācību semestris, kopš viņai un citiem skolasbiedriem tā kļuvusi tikai par ikrīta pieturas punktu, kur siltumā var sagaidīt pārsēšanos citā autobusā, kas bērnus nogādās līdz skolai Pūrē. Tas tāpēc, ka pēc izglītības reformām pērnvasar Jaunsātu skola kļuva par Pūres pamatskolas filiāli, kurā mācās tikai pirmo četru klašu skolēni. «Lielajiem» skolēniem mācības notiek Pūrē. Lai gan līdz Pūres pamatskolai no Jaunsātiem ir aptuveni 10 kilometru, pēc Dienas novērotā, Edītes ceļš no iesēšanās pirmajā autobusā līdz izkāpšanai pie skolas ilgst teju stundu. Tiesa, viņas autobuss atiet astoņos no rīta, kas nav visagrāk, jo pirmie bērni uz Pūres pamatskolu tiekot vesti jau neilgi pēc septiņiem un skolā nokļūst, kad līdz mācību sākumam atlikusi vesela stunda. Jau pēc sešiem rītā pēdējos mēnešos jāceļas arī trim Kristīnes Kārkliņas bērniem - viņiem uz Pūri jābrauc, jo slēgta Zentenes pamatskola, kurā bērni mācījās iepriekš. Uz mājām bērni tiekot tikai pēc pieciem vakarā.
«Tā mēs te sēžam,» saka Edīte, pēc izkāpšanas no pirmā autobusa ievedot mūs Jaunsātu pamatskolā. Citreiz jaunieši 15-20 minūšu gaidīšanas laiku pavadot netālajā bibliotēkā, citreiz izpildot vēl neuzrakstītos mājasdarbus. Izpildāt vai norakstāt? «Reizēm arī norakstām,» pasmaida meitene. Bijusī skolas direktore Ina Jackovska, kura tagad vada Pūres pamatskolas Jaunsātu filiāli, norāda, ka bez «lielajiem» esot skumji. Uz viņiem balstījušies visi skolas pasākumi, bet tagad, tiklīdz 5.- 9.klašu skolēni no rīta pamet skolu, iestājoties klusums. Visvairāk esot žēl devītklasnieku: «Pēdējā brīdī aiziet uz citu skolu...» Tā var teikt ne tikai tāpēc, ka līdz skolas beigšanai bija atlicis tikai gads, bet arī tāpēc, ka par gaidāmajām pārmaiņām abas skolas uzzināja, kad līdz mācību gada sākumam bija atlicis pavisam maz. Otrdiena, 11.augusts, esot datums, kad pirmoreiz Jaunsātu pamatskolas bērnu vecāki informēti par pārmaiņām, līdz tam laikam jaunievēlētās Tukuma novada domes deputāti mierinājuši, ka Jaunsātu pamatskola paliks. «Kā vecāki uz mani skatījās... Es jutos, it kā viņiem būtu kaut ko atņēmusi,» atceras Pūres pamatskolas direktore Dace Strazdiņa. Tagad gan situācija esot uzlabojusies.
Tomēr kopumā skolēni par pārmaiņām nesūdzas. Piemēram, Edīte uz jautājumu, kur labāk mācīties, nekavējoties atbild: «Viennozīmīgi - Pūrē.» Tur ir jauna sporta zāle, kur var notikt pienācīgas sporta stundas. Arī tas, ka klasesbiedru skaits esot palielinājies vairāk nekā divreiz, netraucējot. Viņas klases puiši, gluži kā noslēguši klusēšanas zvērestu, par pārmaiņām nerunā, septītklasniece Madara Borka par mācībām jaunajā skolā saka: «Super! It kā nekas nav mainījies. Ir jauni draugi, puiši, ko kaitināt.» Skolēnu ieguvums no pārmaiņām esot tas, ka nav jāmācās apvienotajās klasēs, pietiekot naudas arī, lai skolā nodrošinātu interešu izglītības iespējas, skolotāji var saņemt piemaksas par neapmaksātajiem darbiem, kā klašu audzināšana, kas citu skolu skolotājiem, kur pārmaiņas nav veiktas, pirmajā semestrī gājušas secen. D.Strazdiņa gan uzskata, ka pārmaiņas nebija vajadzīgas, jo krietni palielināta pedagogu slodze, bērniem ir pārāk grūts ceļš līdz skolai. Kopumā gan bērni jaunajā skolā esot iedzīvojušies pat negaidīti labi, arī sekmes pārmaiņas neesot daudz iespaidojušas. Madara gan nenoliedz, ka viņai atzīmes mainījušās uz slikto pusi, bet drīzāk tas esot tāpēc, ka ir par daudz «zēni galvā».