Pirms pastaigas ķepas var ieziest ar speciālu vasku, kas pasargās no traumām, noberzumiem, sāļiem sniegiem. Pēc pastaigas to nomazgā. Gluži ikdienišķai jākļūst procedūrai, ko veic suņa saimnieks, pārnākot no pastaigas, - ķepas nomazgā ar siltu ūdeni, rūpīgi izskalo pirkstu starpas, pēc tam ķepas tikpat rūpīgi nosusina un atkal pievērš uzmanību pirkstu starpām. Pēc tam iesaku ķepas ieziest ar kādu mīkstinošu un dziedējošu dzīvniekiem paredzētu krēmu. Man patīk, piemēram, ProPad ziede. Tās sastāvā ir šķidrais parafīns un urīnviela, kam piemīt dziedējošas īpašības. Ziede paredzēta ķepu spilventiņu kopšanai un pasargāšanai no kaitīgiem vides apstākļiem. Īpaši ieteicama ziemā medību un darba suņiem, pret spilventiņu nobrāzumiem un sasprēgāšanu. Ziede veicina ādas elastību.
Daudzi suņu saimnieki pieradinājuši savu kompanjonu pie zābaciņiem. Tie nopērkami zooveikalos un veterinārajās aptiekās, pieejami dažādi izmēri. Zābaciņi labi sargā ķepas no savainojumiem un nobrāzumiem, bet daudziem dzīvniekiem tie nepatīk. Pie zābaciņiem suns jāpieradina pacietīgi un pakāpeniski, lai dzīvniekam nerodas lieks stress. Garspalvainajiem suņiem noteikti iesaku izgriezt lieko apspalvojumu starp ķepām, lai tās neapaugtu ar sniega pikučiem. Tie traucē sunim staigāt, dzīvnieks cenšas sniega bumbas izgrauzt ar zobiem un tādā veidā pats sev var nopietni savainot ķepas.
Īpašu uzmanību iesaku pievērst nagiem. Gari nagi jebkurā gadalaikā traucē pastaigās, bet īpaši bīstami ir piektie nadziņi uz ķepām, kas nesaskaras ar zemi, bet reizēm garuma dēļ sagriežas gluži kā kliņģeri, aizķeras aiz ledus gabaliem vai koku zariem un var radīt nopietnu traumu. Ja brūce ir dziļa, vienkāršākais līdzeklis, kā apturēt asiņošanu, ir uzbērt uz vatītes zilos graudiņus un uz vienu divām minūtēm to piespiest brūcei. Tas apturēs asiņošanu. Smagākos gadījumos brūcei jāuzliek spiedošs pārsējs un, protams, jādodas pie veterinārārsta. Taču jebkurā gadījumā nagi sunim (arī kaķim) ir regulāri jāapgriež ar speciālām kvalitatīvām nagu grieznēm. Nekādā ziņā nedrīkst iegriezt dzīvnadzī, brūce asiņos un ilgi nedzīs. Ja pats neprotat nagus apgriezt vai dzīvnieks to neļaujas darīt, vērsieties pēc palīdzības pie veterinārārsta! Arī pie nagu griešanas dzīvnieki jāpieradina no mazotnes.
Vēl atgādinu, ka dzīvniekam, tāpat kā cilvēkam, ziemas periodā nepieciešams taukskābju komplekss apmatojuma, ādas un sirds veselības stiprināšanai. Saviem suņiem un kaķiem jau gadiem dodu Omega kapsulas, kas satur gan augu (linu, gurķeņu sēklu), gan zivju (lašu) izcelsmes neaizstājamās taukskābes. Šīs kapsulas uzlabo apmatojuma stāvokli, stiprina dzīvnieka imūnsistēmu.
* Veterinārārste, Universitātes vetfonds