Tirgum lielāka vara
Jau dažus gadus, bet jo īpaši pēc tam, kad šī gada otrajā ceturksnī Ķīnas ekonomiskā izaugsme (7,5%) bija zemākā divdesmit gados, Ķīnas komunistiskā valdība pastiprināti ir aicināta reformēt valsts ekonomiskās izaugsmes modeli, kas līdz šim bijis balstīts uz intensīvu eksportu un valdības investīcijām apjomīgos infrastruktūras projektos.
Reformu aizstāvji uzsver, ka Pekinai ir jāatver konkurencei vairākas nozares, kuras kontrolē valsts, un jāielaiž tirgū privātie uzņēmumi. Pašlaik valstij piederoši uzņēmumi gandrīz pilnībā kontrolē tādas ienesīgas nozares kā banku sektors, enerģētika un telekomunikācijas.
Šonedēļ noslēdzās ĶKP Centrālkomitejas sanāksme, pēc kuras pirms gada ieceltā valdība ar prezidentu Sji Dzjiņpinu priekšgalā nāca klajā ar paziņojumu, kas īsumā ieskicē, kādu ekonomisko politiku Pekina plāno realizēt tuvākajā piecgadē.
«Mums ir jānosaka godīgi, atklāti un skaidri tirgus likumi,» teikts paziņojumā, ko izplatīja Ķīnas oficiālā ziņu aģentūra Siņhua. «Galvenais uzdevums ir pareizi noregulēt attiecības starp valdību un tirgiem, piešķirot tiem izšķirošu nozīmi resursu sadalē un vienlaikus uzlabojot valdības darbu.»
Tomēr, neskatoties uz plānoto privātā sektora lomas pieaugumu, partija pagaidām neizrāda vēlmi veikt reformas valstij piederošajos uzņēmumos. Valdības paziņojumā teikts, ka gan sabiedriskais, gan privātais sektors ir «nopietns pamats» ekonomikas izaugsmei.
Ķīnas valdība arī uzskata, ka zemniekiem jāpiešķir plašākas īpašumtiesības. Valdība gan nav paskaidrojusi, tieši kas ar to ir domāts.
Pašlaik visa zeme Ķīnā pieder valdībai, un zemnieki to var tikai nomāt. Eksperti uzskata, ka, iedalot lauksaimniekiem zemi, kuru tie varētu ieķīlāt vai iznomāt, lai iegādātos labākas sēklas un tehniku, valsts veicinātu labklājību laukos, kur cilvēki dzīvo ievērojami sliktāk nekā pilsētās.
Ķīna arī atklājusi, ka vēlas izveidot nacionālās drošības komiteju, kuras viens no uzdevumiem būtu rūpēties, lai valstī neuzliesmotu sociālie vai etniskie nemieri. Kritiķi plānoto institūciju jau ir salīdzinājuši ar bēdīgi slaveno Padomju Savienības Valsts drošības komiteju.
Neizmantoja iespēju
Analītiķi ar piesardzību raugās uz Ķīnas pašreizējās valdības izsludinātajiem plāniem, jo arī tās priekšteči ir nākuši klajā ar līdzīgām iniciatīvām, lai gan līdz reāliem darbiem nav tikuši.
«Ķīnas iedzīvotājos Centrālkomitejas sanāksme raisīja lielas cerības, jo viņi to saistīja ar reformām, bet es aicinātu ļaudis nelikt vienādības zīmi starp plēnumā pieņemtajiem lēmumiem un reformām. Tikai laiks rādīs,» Ķīnas iekšpolitikas analītiķis Dens Juiveņs sacīja izdevumam The Washington Post.
Savukārt Kalifornijas Universitātes pasniedzējs Berijs Notons, kurš pēta Ķīnas ekonomiku, uzskata, ka Ķīnas valdība neizmantoja lielisku izdevību pasludināt visaptverošas reformas. «Domāju, ka tas, kā viņi paziņoja savus plānus, atspoguļo, ka viņiem vēl nav vienprātības par dramatisku reformu virzīšanas nepieciešamību,» B. Notons stāsta ziņu aģentūrai AP.