Jau izsenis Jāņu vainags vīriem tiek pīts tikai no ozolu zariem, jo tas simbolizē garu mūžu, izturību, spēku un varenību, un tieši šīs īpašības, dāvinot vainagu, cilvēkam arī jānovēl, stāsta Ventspils Amatu mājas zāļu sieva Līga Reitere. Meitu vainagi tiek pīti no trejdeviņiem ziediem. Tas nenozīmē, ka, pinot vainagu, jāsēž pļavā un jāskaita. Galvenais, lai pītais kronis būtu bagātīgs, jo nopīt vainagu tikai no rudzupuķēm nav nekāda māksla. Lai arī tāds vainags būs skaists, tas drīzāk parādīs, ka pinēja sēdējusi vienā rudzu laukā, nevis apstaigājusi pļavas. Savukārt no smilgām pīta vainaga nēsātāja parādīs, ka vēlas sevi stiprināt un pasargāt, nevis dižoties ar košām krāsām.
Kādas puķes pīt Jāņu vainagā?
Āboliņš vainagā jāpin tiem, kuriem patīk daudz dancot, jo āboliņš paaugstina organisma izturību.
Kalme derēs tiem, kuri pārklausījušies līgodziesmas - kalme padara skaidrāku prātu.
Madara vainagā jāpin tām līgotājām, kuras grib izskatīties ziedošas.
Vībotni pīt vainagā iesaka tiem līgotājiem, kuriem Jāņos nepieciešama drosmes zāle, lai spertu izšķirošo soli. Vībotnes smarža attīra prātu un vairo drosmi.
Vīgriezes ziedu smarža nomierina, tāpēc to vainagā jāpin tiem, kuriem Jāņos vajag nedaudz piebremzēt vai laikus doties pasnaust.
Raudeni vainagā iesaka pīt tiem, kuri Jāņos daudz ēd, jo raudenes smarža mazina nelabumu no pārēšanās.
Margrietiņas ziedu un lapu sula atbaida kukaiņus, tā Līgo naktī pasargās no odiem un citiem kukaiņiem.
Raspodiņu vainags galvā jāliek tiem drosmīgajiem Jāņu bērniem, kuri, saulei lecot, vārtīsies aukstā rīta rasā.
Rudzupuķes vainagā iesaka pīt tām Jāņu meitām, kuras pat Jāņos gatavas aizstāvēt savu sētu un tradīcijas.
Ozols ir spēka, varenības un stabilitātes simbols, tāpēc tā zari un lapas vainagos jāpin tiem, kuri grib veicināt savu spēku un enerģiju.