Jāatgādina, ka maija sākumā premjers Valdis Dombrovskis (JL) paredzēja, ka nākamgad tēriņu samazinājums nebūs jāveic par plānotajiem 500 miljoniem, bet gan par aptuveni 250 miljoniem. Latvijas Banka toreiz bija piesardzīga un nepievienojās premjera optimismam, arī Finanšu ministrija (FM) minēja lielāku summu.
Pirmdien noslēdzās Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) un Eiropas Komisijas (EK) vadītā starptautiskās aizņēmuma programmas partneru pārskata misija Latvijā. Galīgos lēmumus par tehniskajā līmenī saskaņotajiem jautājumiem SVF un EK vadība pieņems tuvāko nedēļu laikā, informē FM. Savukārt precīzs nepieciešamais konsolidācijas novērtējums tiks turpināts, ņemot vērā tālāko ekonomikas attīstību un valsts budžeta izpildi rudenī.
V. Dombrovskis pirmdien arī informējis, ka Latvija turpinās aizņemties tikai no institucionālajiem aizdevējiem - EK, SVF un Pasaules Bankas (PB), tam piekrituši aizdevēji. Tādējādi Latvija pagaidām neaizņemsies no atsevišķām valstīm. Iepriekš jau vēstīts, ka šogad un nākamgad paredzēts saņemt atlikušo aizdevuma daļu no visas summas - 2,4 miljardus latu. Lauvas tiesa nāktu no vairākām ziemeļvalstīm. Valsts kase iepriekš atzina, ka Latvijai visa starptautiskajiem aizdevējiem iepriekš lūgtā krīzes aizdevuma summa 7,5 miljardi eiro (5,2 miljardi latu), ļoti iespējams, nebūs nepieciešama, tāpēc bija plānots to pārveidot par kredītlīniju, kas valstij izmaksātu lētāk.
Kā vēsta FM, valdība intensīvi turpinās izstrādāt detalizētu konsolidācijas pasākumu kompleksa sarakstu 2011. gadam, kas pārsniegs nepieciešamo konsolidācijas apjomu, lai jaunievēlētajam parlamentam un jaunajai valdībai nekavējoties būtu iespējams pieņemt «kvalitatīvus, izvērtētus un izsvērtus lēmumus».
Ministrija ziņo, ka ar aizdevējiem panākta nozīmīga vienošanās par būtiskām papildu investīcijām tautsaimniecībā 2010. gadā - par vairāk nekā 200 miljoniem -, palielinot finansējumu ES struktūrfondu līdzfinansētiem projektiem un lauksaimniekiem.
Vienošanās ietver PB martā ieteiktos pasākumus atcelt tiešās subsīdijas valsts un pašvaldību uzņēmumiem, kas strādā ar zaudējumiem. PB iepriekš bija lēsusi, ka tādējādi ietaupījums valsts sektorā varētu sasniegt 40-150 miljonus latu, bet pašvaldību sektorā - 20-70 miljonus latu, tātad kopumā līdz pat 220 miljoniem. Attiecībā uz nodokļiem tiek uzsvērts, ka plānos nav uzņēmējdarbību bremzējošu pasākumu.