Prasmes var apgūt
«Mazākie bērni būs ieguvēji, bet lielākie - zaudētāji. Piemēram, piecgadniekiem sagatavošana ir obligāta, bet trīsgadniekiem mēs nevaram mācīt burtus,» saka Rīgas 200. bērnudārza vadītāja Astrīda Lukina. Viņai pievienojas arī Rīgas 182. bērnudārza vadītāja Ināra Bukovska, kuru satrauc bērnu integrēšanas jautājums. «Problēmas būs. Ja tas ir mājas bērns, tad sākumā viņam ir jāapgūst sociālās iemaņas, bet pārējiem varbūt jau jāsāk mācīt lasītprasme,» viņa teic.
No psiholoģiskā viedokļa tā dēvētās ģimenes grupas, kurās vienviet ir dažāda vecuma bērni no vienas ģimenes, esot atbalstāmas, atzīst A. Lukina. «Bet vecāki arī ar līdzšinējo kārtību mūsu dārziņā bijuši apmierināti. Katrs bērniņš iet atsevišķā, savam vecumam atbilstošā grupiņā, bet beigās paši vecāki var izvērtēt un redzēt, ka apgūtās prasmes ir vienādas,» viņa saka.
Savukārt bērnudārza Madariņa vadītāja Rasma Purmale, kura piedalījusies arī sešgadīgu bērnu integrētās mācību programmas izstrādē, sarežģījumus neredz. Bērns četru gadu vecumā varot būt vienlīdzīgā vai pat augstākā attīstības līmenī nekā sešgadīgs. Atšķirībā no citiem aptaujātajiem bērnudārziem Madariņā jau bijušas grupiņas ar dažāda vecuma audzēkņiem. «Mēs dzīvojam XXI gadsimtā, apmācībai ir jābūt atbilstošai prasmēm, nevis vecumam. Jau 1997. gadā tika runāts, ka programmai ir jāatbilst bērna prasmēm,» viņa saka. Līdzīgu viedokli pauž RD pirmsskolu speciāliste Gundega Puķīte un norāda, ka arī līdz šim vienā grupiņā pedagogi izmanto pat trīs metodes atbilstoši bērnu prasmēm.
Atšķirīgi tualetes podi
Bērnudārzu vadītāji ir satraukušies arī par telpu piemērošanu jauktajās grupiņās, jo atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem prasības dažādos vecumposmos ir atšķirīgas. Piemēram, bērniem virs triju gadu vecuma ir nepieciešami keramikas podi, kuri nav atrodami jaunāko grupiņās. Arī mēbeļu augstumam jābūt piemērotam audzēkņa augumam. «Cik ilgi mēs esam mācījuši podiņmācību un slavējuši bērnus, bet tagad atkal četrgadniekus sēdināsim uz mazajiem podiņiem,» neizpratnē ir Rīgas 200. bērnudārza vadītāja Daiga Kleine. Rudenī lielākie aizies skolas gaitās un uz viņu telpām pārcelsies tagadējie silītes audzēkņi, kuru pašreizējās grupiņās būs vieta šobrīd rindā gaidošajiem. «Bet rindā ir četrus gadus veci bērni, kuriem silītes telpas vairāk neder. Tur būs vajadzīgs kārtīgs santehnikas remonts. Nezinu, no kurienes tam ņemt līdzekļus,» teic D. Kleine.
RD norāda, ka iestādei ir laikus jādomā gan par gultiņu izmēriem, gan labierīcību piemērošanu bērnu vecumam. «Dome varētu sniegt atbalstu gultiņu iegādei, bet tas ir paredzēts tikai ārkārtas gadījumos, nevis kampaņveidīgi,» saka G. Puķīte. Savukārt gadījumā, ja ir nepieciešams kapitāls remonts iestādes sanitārajā mezglā, tad esot jāvēršas RD Īpašumu departamentā. «Tas viss ir laikus jāapzinās, un tā ir pašu bērnudārzu kompetence, vai viņi ir rakstījuši departamentā šādu iesniegumu,» teic RD pārstāve.
Pērn decembrī, veicot grozījumos RD saistošajos noteikumos par reģistrācijas kārtību, tika paredzēts, ka pirmsskolas iestādēs jauktās grupiņās kļūs izplatītākas, pauž G. Puķīte. Tomēr precīzi bērnu skaitu, kuriem nebūs iespējas apmeklēt savu vienaudžu grupiņu, neesot iespējams prognozēt.