Jāseko citām lielvalstīm
Krievijas Aizsardzības ministrijai tuvi avoti informē, ka Kremlis tuvāko piecu sešu gadu laikā militāro tehnoloģiju iepirkšanai no Eiropas plāno tērēt 10 miljardus eiro (septiņi miljardi latu). Tuvākajos divos gados Krievijas armija parakstīšot iepirkumu līgumus četru miljardu eiro (2,8 miljardi latu) vērtībā, raksta NEWSru.
Šāds lēmums pieņemts pēc tam, kad Krievijas valdība un aizsardzības struktūru vadība secinājušas, ka pašmāju militārās rūpniecības produkti ne vienmēr ir spējīgi konkurēt ar Rietumu izstrādājumiem. «Visas lielās valstis iegulda milzu līdzekļus jaunākajās uzbrukuma un aizsardzības tehnoloģijās,» otrdien jaunās īpaši klusās kodolzemūdenes iesvētības pasākumā paziņoja Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs. «Mums ir jādara tas pats.»
119 metru garā zemūdene Severodvinsk, kuras ražošana sākta 1993. gadā, pēc krievu militāristu teiktā, ir pasaulē klusākā. Par spīti tās ilgajai būvniecībai, D. Medvedevs slavēja tās izstrādātājus, kuri esot izmantojuši «visattīstītākās kuģubūves tehnoloģijas».
Draudzējas ar frančiem
Krievija drīzumā cer panākt vienošanos ar Franciju par četru moderno helikopteru bāzes kuģu Mistral iegādi. Darījuma vērtība tiek lēsta 1,5 miljardu eiro (miljards latu) vērtībā. Maskava vēlas iegūt arī licenci triju šādu kuģu būvēšanai Krievijā. Franči apgalvo, ka kuģus pārdos bez aprīkojuma, tomēr krievus interesē tieši tajos iebūvētās tehnoloģijas.
Krievijas Aizsardzības ministrija arī sākusi pārrunas ar franču kompāniju Safran par apjomīgas «nākotnes kareivja» ekipējuma partijas pirkšanu. Tā saucamajā FELIN ietilpst tādas modernas tehnoloģijas kā navigācijas sistēma, kas aprīkota ar radiosakariem, un triecienizturīgs dators, kas piegādā informāciju par pretiniekiem un saviem biedriem.
Krievijas aizsardzības amatpersonas neslēpj, ka šos un citus ārvalstu militāros ražojumus kāro, lai iegūtu tajos izmantotās tehnoloģijas. Tomēr kritiķi uzskata, ka šāda taktika ir stratēģiski nepareiza un var kaitēt vietējai militārās rūpniecības nozarei. Savukārt iepirkumu atbalstītāji uzskata, ka Krievijai nepieciešami ārvalstu ieroči, jo pašmāju ražotāji nespējot izstrādāt mūsdienīgu militāro tehniku.