Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +6 °C
Viegls lietus
Ceturtdiena, 26. decembris
Megija, Dainuvīte, Gija

Krīze sasniedz Poliju

Polija ir viens no nozīmīgākajiem mūsu valsts ārējās tirdzniecības partneriem, un par iespējamu ciešāku sadarbību nākotnē enerģētikas jomā liek domāt arī šonedēļ notiekošā Latvijas ekonomikas ministra Daniela Pavļuta darba vizīte Polijā.

Tomēr patlaban Polijā valdošā noskaņa nav optimistiska, jo parādījušās ekonomiskās krīzes pazīmes. Valsts ekonomikas izaugsmes tempi palēninās. 2011. gadā Polijas ekonomika pieauga par 4,3%, galvenokārt pateicoties zlotam un plašajam iekšējam tirgum, bet šī gada pirmajā ceturksnī izaugsme gada griezumā bija 3,5%, otrajā - vairs tikai 2,4%.

Iepriekš glāba tērēšana

Polija ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā (ES), kurai pēc 2008. gada finanšu krīzes izdevās izvairīties no recesijas, un tās līdzšinējo ekonomisko panākumu pamatā ir radikāli pretēja - nekā Latvijai - stratēģija. Laikā, kad visas pārējās ES valstis sāka maksimāli samazināt izdevumus, Polija īstenoja un turpina īstenot vērienīgas investīciju un tautsaimniecības atbalsta programmas.

Lai arī, sākoties krīzei, kritās Polijas eksporta apjoms, zaudējumi nebija īpaši jūtami, jo eksports veidoja tikai aptuveni 40% Polijas iekšzemes kopprodukta (IKP) un zudumus kompensēja valsts iekšējais tirgus, turklāt, lai paaugstinātu iekšējo pieprasījumu, Donalda Tuska valdība (D. Tusks Polijas premjera posteni ieņem kopš 2007. gada) indeksēja pensijas un samazināja nodokļus.

Savukārt 2011. gada sākumā notikusī zlota devalvācija (par 12% attiecībā pret eiro) ļāva piedzīvot ievērojamu eksporta uzplaukumu. Krīzes ietekmē daudzās Eiropas valstīs iedzīvotāji sāka meklēt lētākas pārtikas un rūpniecības preces, un tas ļāva ievērojami palielināt Polijā ražotās produkcijas noietu.

Vēl viens būtisks līdzšinējo Polijas panākumu iemesls ir spēcīgais vietējo banku sektors un fakts, ka valsts vēl pirms krīzes sākuma bija ievērojami ierobežojusi kredītu izsniegšanu ārvalstu valūtās. Rezultātā Polijas bankām ir ļoti maz tā dēvēto toksisko aktīvu, kas ļauj turpināt ekonomikas kreditēšanu.

Pieaug bezdarbs

Lai gan daudzi Polijas politiķi uzskata, ka stāvoklis valstī joprojām ir stabils, jo ekonomika, kaut arī lēnāk, tomēr turpina pieaugt (atšķirībā no vairākuma Eiropas valstu), skeptiķi tajā pašā laikā norāda, ka attīstības un attīstītās ekonomikas darbojas pēc atšķirīgiem likumiem un Polijas ekonomikas izaugsme, zemāka par 4%, šai valstij nozīmē apmēram to pašu, ko recesija Vācijai.

Par to, ka ekonomikas izaugsme palēninās, liecina arī pieaugošais bezdarbs, kura līmeni, nevis IKP izmaiņas ekonomisti uzskata par pašu redzamāko situācijas pasliktināšanās pazīmi. Jūlijā bezdarbs Polijā bija pakāpies līdz 12,3%, un ir bažas, ka līdz gada beigām tas var pieaugt līdz 13,5%. (2008. gada oktobrī bezdarbs Polijā bija 8,8%.)

Enerģētika un demogrāfija

Polijas iedzīvotāju pesimismu vairo fakts, ka izaugsmes tempu krituma pamatā ir situācija nevis pašā Polijā, bet gan kopējais stāvoklis Eiropā, kuru Varšava būtiski ietekmēt nespēj. Tāpat arī Polijas kā attīstības ekonomikas iekšējā patēriņa robežas nav bezgalīgas, tāpēc oktobra vidū Polijas premjerministrs D. Tusks valsts parlamentu iepazīstināja ar kārtējo, šoreiz 42 miljardus eiro (apmēram 30 miljardu latu) vērtu ekonomikas stimulēšanas programmu, kuras mērķis ir stiprināt ekonomikas izaugsmi un veicināt darbvietu radīšanu.

D. Tuska piedāvātā programma paredz, ka vairākas valstij piederošas kompānijas investēs 60 miljardu zlotu (10,3 miljardi latu) dažādos enerģētikas projektos, tajā skaitā jaunās ar oglēm darbināmās spēkstacijās, sašķidrinātās dabasgāzes termināļos un cauruļvados.

Paredzēts arī izveidot investīciju fondu 40 miljardu zlotu (6,8 miljardi latu) apjomā, lai laika posmā līdz 2015. gadam stimulētu darbvietu radīšanu. D. Tusks solījis nākamajos trijos gados atvēlēt ievērojamas summas autoceļu atjaunošanai, kā arī 30 miljardus zlotu (5,2 miljardi latu) tērēt dzelzceļu modernizācijai.

Ekonomikas stimulēšanas programmā iekļauta arī demogrāfijas veicināšanas sadaļa. Ņemot vērā, ka arī Polija pašlaik piedzīvo demogrāfisko krīzi, D. Tusks, piemēram, solījis grozījumus likumdošanā, kas jaunajām māmiņām ļautu gadu pēc dzemdībām aizvadīt nestrādājot, vienlaikus saņemot 80% no atalgojuma, tika arī solīts palielināt pirmsskolas iestāžu skaitu.

Tikai zlota kurss

Tajā pašā laikā eksperti norāda, ka Varšavas rīcībā ir palicis tikai viens ierocis cīņai ar krīzi - zlota kurss. Iespējas manipulēt ar zlota kursu vēl nesen deva milzu stimulu eksporta izaugsmei, taču pašlaik šis rādītājs sācis samazināties, līdzīgi kā valsts ekonomika. Šī gada pirmajos piecos mēnešos Polijas eksports pieaudzis tikai par 2,2%, salīdzinot ar tādu pašu periodu gadu iepriekš. Tas ir ievērojami mazāk nekā 2011. gadā, kad eksporta pieaugums gada pirmajos piecos mēnešos bija 13,6%.

D. Tuska valdības rīcību ierobežo arī Eiropas Komisijai dotais solījums 2013. gadā samazināt budžeta deficītu līdz 2,2% no IKP. Vēl šī gada sākumā valdības ekonomisti 2012. gada beigās prognozēja budžeta deficītu 2,9% apmērā. Tomēr pēc ekonomiskās attīstības palēnināšanas šis mērķis kļuvis apšaubāms, un Varšava pašlaik, pēc visa spriežot, pārskata iespējamos krīzes uzveikšanas scenārijus. Pēc pagaidām neoficiālas informācijas, Polijas valdība cer iztikt ar budžeta deficītu 3,5% apmērā šī gada beigās un ar 3% 2013. gada beigās. Ilgtermiņā D. Tuska valdības galamērķis ir par 1% mazāks budžeta deficīts 2015. gada beigās.

Valdības rīcības brīvību gan ierobežo arī Polijas konstitūcija, kurā iekļauti ierobežojumi valsts parāda apmēram.

Kopumā aizvien vairāk sāk dominēt viedoklis, ka D. Tuskam neatliks nekas cits, kā ķerties pie taupības pasākumiem, kas neizbēgami vēl vairāk palēninās ekonomikas attīstību un apdraudēs paša D. Tuska politisko nākotni, jo viņa pārstāvētā Pilsoniskā platforma sākusi zaudēt popularitāti, kamēr atbalsts opozīcijai turpina augt.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Polija uz eirozonu nesteidzas

Polijas amatpersonas atturas nosaukt konkrētu eiro ieviešanas datumu, turklāt šobrīd radušās šaubas par valsts spēju panākt atbilstību Māstrihtas kritējiem.
Eirooptimisti apgalvo, ka Māstrihtas kritērijus valsts izpildīs 2015. gadā.
58% iedzīvotāju uzskata, ka eiro ieviešana un atteikšanās no zlota nedos valstij nekādus ieguvumus. 22% domā, ka eiro ieviešana situāciju nemainīs, un tikai 12% pieļauj, ka pievienošanās eirozonai Polijai nāks par labu.
69% poļu domā, ka eiro ieviešana pasliktinās viņu mājsaimniecību situāciju, 44% uzskata, ka eiro ieviešana negatīvi ietekmēs valsts nacionālo identitāti.
Polijai raksturīga iezīme ir liels iekšējais tirgus, ko nodrošina 38,5 miljonu lielais iedzīvotāju skaits.
Vidējā alga bruto - 870 eiro (~ Ls 610 ) mēnesī.
Polijā reģistrēti aptuveni četri miljoni uzņēmumu.
Avots: Polijas Centrālais statistikas birojs, TNS Polska

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?