Komunistu valdība pašlaik kontrolē aptuveni 95% no Kubas ekonomikas un nodarbina 85% no oficiāli strādājošajiem, kas ir aptuveni 5,1 miljons cilvēku, raksta BBC. Valstī kopumā mīt 11,2 miljoni iedzīvotāju. Līdz ar masveidīgo atlaišanu darbu zaudētu katrs piektais strādājošais. «Mūsu valsts nevar un nedrīkst turpināt uzturēt uzņēmumus un iestādes ar uzpūstām algām un zaudējumiem, kas iedragā ekonomiku,» teikts Kubas Darba federācijas paziņojumā. «Darba iespējas tiks palielinātas ar jaunām nevalstiskās nodarbinātības formām, tajā skaitā kooperatīviem un pašnodarbinātību, tādējādi tuvākajos gados absorbējot simtiem tūkstošiem strādnieku.» Gadiem valdība no darba atlaistajiem strādniekiem maksājusi līdz pat 60% no viņu algas apmēra, kamēr viņi gaidīja, līdz tiks iekārtoti jaunās darbvietās.
Lai atlaistajiem strādniekiem nodrošinātu darbu, tiks atviegloti līdz šim stingrie noteikumi, kas ierobežo privāto uzņēmējdarbību, kā arī tiks izdots 250 000 atļauju aptuveni 120 dažāda veida uzņēmējdarbības jomās, to skaitā mājsaimniecības elektropreču un apavu remontam, frizieru pakalpojumiem, dārzkopībai un tulkošanai, vēsta AFP.
Pirmo reizi privātie uzņēmumi drīkstēs algot darbiniekus. Pašnodarbinātajiem būs garantēti sociālie labumi, viņi varēs atvērt bankas kontu un aizņemties naudu biznesa paplašināšanai. Viņiem būs jāmaksā ienākuma nodoklis un darba devēja nodoklis. Šie maksājumi varētu ienest lielus līdzekļus Kubas kasē.
Tomēr ne visiem kubiešiem ir zināšanas, lai veidotu savu biznesu, bet valdības grandiozajos plānos nav paredzēts sniegt konsultācijas privātpersonām, kuras vēlas kļūt par pašnodarbinātajiem.