Eiropas Komisija ir pasludinājusi 2012. gadu par aktīvas novecošanas Eiropas gadu, tajā rīkoto pasākumu uzdevums ir veicināt aktīvu novecošanu un mobilizēt vecāka gadagājuma cilvēku potenciālu. Labklājības ministre Ilona Jurševska, kuras pārraudzītā institūcija uzņēmusies atbildību par nākamā Eiropas gada norisēm Latvijā, 31. martā tikšanās laikā ar kultūras ministri Sarmīti Ēlerti pārrunājusi iespēju izveidot «kultūras pasi», kas būtu pieejama ne vien pensionāriem, bet arī citām sociālajām grupām, piemēram, daudzbērnu ģimenēm. «Ņemot vērā demogrāfijas jautājumu aktualitāti, atbalsts daudzbērnu ģimenēm ir būtisks arī šādā veidā - veicinot kultūras pasākumu pieejamību,» saka labklājības ministre.
Kā paraugu ministrijas aplūkojušas Vīnes pieredzi - 2004. gadā izveidoto kultūrsociālo projektu Kultūras pase, kas, piesaistot arī citas Austrijas pilsētas, darbojas joprojām. «Bezdarbniekiem un maznodrošinātiem iedzīvotājiem, izstrādājot noteiktus pases saņemšanas kritērijus, tiek piešķirta «kultūras pase» jeb apliecība, kas nodrošina noteiktu kultūras institūciju un pasākumu bezmaksas apmeklējumu,» Dienai stāsta KM preses sekretārs Andris Saulītis. Austrijas pilsētās izstrādāts pasākumu un institūcijas saraksts, kurus var apmeklēt bez maksas, un katrs apmeklējums tiek atzīmēts apliecībā. Ik gadu tiek pārskatītas institūcijas, kas iesaistītas projektā un saņem finansējumu no sociālās jomas.
«Latvijai ir jāizstrādā savs modelis,» saka A. Saulītis. Tuvākajā laikā ministrijas izskatīs iespējas piesaistīt Eiropas Sociālā fonda finansējumu šīs aktivitātes ieviešanai.