Par piemērotāko laiku kurmju iznīdēšanai tiek uzskatīts jūlijs, kad kurmju mazuļi uzsāk patstāvīgu dzīvi, aiziet no vecāku teritorijas un kaut kur sāņus veido savu ģimenes ligzdu. Tomēr jāņem vērā, ka nav tāda apkarošanas paņēmiena, lai ar vienu reizi kurmi iznīcinātu. Pasākumi jāatkārto regulāri, kad parādās jauni rakumi, jo no indētām platībām kurmji var aiziet, apiet barjeras un slazdus un veidot jaunu dzīves nišu.
SIA Miki V īpašnieks Ilmārs Klaužs no Bebriem, kurš jau trīs gadus nodarbojas ar kurmju slazdu izgatavošanu, uzskaita vismaz desmit dažādas metodes, kuras pats savlaik izmēģinājis, bet efekts bijis īslaicīgs. Kad kārtējo reizi privātmājas iekoptajā dārzā pamanīts kurmju rakums, kurmju saraktajās ejās bērti cigarešu gali, bāztas zivju galvas, veikalā nopērkamās speciālās tabletes kurmju aizbaidīšanai, alās pūsta mašīnas izplūdes gāze, karbīds, tonnām liets ūdens un ejas aizbāztas ar lupatām, kas izmērcētas petrolejā. «Nedēļu vai divas ir miers un pēc tam kurmis ir atpakaļ, bet pa to laiku viņš jau savus nedarbus piestrādājis kaimiņu dārzā,» stāsta Ilmārs Klaužs.
Dabīgo zālienu eksperts Ansis Birznieks iesaka divus variantus cīņai ar kurmjiem - samierināties vai iegādāties speciālas ultraskaņas iekārtas. «Pirmais - īsts dabas draugs ar situāciju samierināsies, jo dzīva radība dārzā ir prieks, nevis traucēklis, un zāliens nav tik svarīgs, lai traucētu kurmim. Labā ziņa ir tā, ka varbūt kurmim pēc kāda laika apniks un viņš dosies prom. Rakumus vajadzētu nolīdzināt, piesēt jaunu zāliena sēklu un turpināt kopt mauriņu kā līdz šim,» pārliecināts ir Ansis. Tomēr, ja ar esošo situāciju saimnieks samierināties negrasās, Ansis iesaka dārzkopības veikalos nopirkt speciālas iekārtas, kas ar ultraskaņas palīdzību rada ievērojamu diskomfortu kurmjiem un tie, ļoti iespējams, pametīs dārzu. «Šis paņēmiens darbojas visnotaļ labi, vienīgi ierīcei mēdz beigties baterijas, vajag vairākus šādus raidītājus, tie mēdz ieaugt, pazust un aizmirsties, kā rezultātā pēc laika kurmis var atgriezties,» atgādina Birznieks. Svarīgi, lai iekārtas ir uzstādītas pietiekamā skaitā, pareizos attālumos un lai tiek kontrolētas baterijas tajās, lai process ir nepārtraukts. Tāpat der zināt, ka kurmjiem netīk sēra sveces, auto izplūdes gāzu ielaišana alās, ūdens liešana. Var izmantot kurmju lamatas.
Uzņēmējs no Bebriem gan uzsver, ka galvenais nav kurmjus aizbiedēt, bet gan izķert. «Biedējot kurmi, tas aiziet pie kaimiņa, bet dzīvnieciņu izķeršana palīdz arī saglabāt labas attiecības ar kaimiņiem,» uz ne mazāk svarīgu faktoru norāda Ilmārs Klaužs.
Gan viņa paša, gan kaimiņmāju mauriņi glīti un gludi ir jau vismaz astoņus gadus, jo beidzot Ilmārs atradis visefektīvāko metodi cīņā ar kurmjiem. Tas ir slazds, kas izgatavots pēc pagājušajā gadsimtā ražota parauga, ko viņš atradis kādā lauku mājas šķūnīti. «Vispirms izmēģinājām šo veco, kad sapratu, ka tas darbojas, aizdevu kaimiņiem, tad radiem un draugiem, līdz secinājām, ka pieaugošās intereses dēļ ar vienu slazdu netiekam galā. Vajag vēl, un pēc vecā parauga uztaisījām jaunu,» stāsta Ilmārs.
Latvijas veikalos nopērkami arī citi kurmju atbaidīšanas līdzekļi un lamatas, kā arī joprojām aktuālas ir dažādas drakoniskākas metodes, kuras uzņēmējs jau minēja iepriekš. Un katram sava metode noteikti ir labākā un efektīvākā.