Vai taisnība, ka reizēm labāk nepiesprādzēties? Dienas sestdienas numura pētījums bija veltīts satiksmes noteikumu ievērošanas praksei Latvijas Republikā, labajiem un nelabajiem autovadītāju paradumiem, dažādiem šoferu mītiem un policijas atbildēm uz tiem.
Labāk piesprādzēties, saka arī auto drošības skolas speciālisti. Ne tāpēc, ka satiksmes noteikumi to prasa, Ceļu policija soda un drīz vien ar fotoradariem arī ķers nepiesprādzējušos pārkāpējus. Labāk piesprādzēties tāpēc, ka statistika nežēlīgi liecina par to, ka siksna izglābj dzīvību, bet nolaidība un ticēšana šoferu pasaciņām nozīmē nāvi. Tikai 0,00001% gadījumā nepiesprādzēšanās varētu būt bijis pozitīvs faktors, lai autovadītājs izglābtos. Diemžēl Dienas pētījums liecina, ka, neskatoties uz lielajiem sodiem un autovadītāju izglītības līmeņa pieaugumu, aptuveni piektā daļa autovadītāju regulāri nesprādzējas. Vairākas pēdējā laika traģiskās autoavārijas diemžēl atklāj šo bēdīgo patiesību - ieskaitot Vecumnieku traģēdiju, kurā bojā gāja visa ģimene, - būtu piesprādzējušies, iespējams, būtu dzīvi.
Interesanti, ka tie, kuri nesprādzējas, parasti visbiežāk runā pie stūres arī pa mobilo telefonu. Iespējams, tas ir saistīts ne tikai ar izpratnes trūkumu, bet ar pārkāpšanas kultūru vispār. Nav noslēpums, ka daļā sabiedrības ir priekšstats, ka pārkāpt satiksmes noteikumus ir stilīgi, gudri un labi, ja tikai nepieķer.