Pasākumi paredzēti ne tikai policistu kontrolei, bet arī viņu drošības uzlabošanai, tomēr daļa ideju pagaidām ir vien ieceres līmenī, _Dienai_ skaidroja VP priekšnieka palīdze Beāte Labinska.
Jautājums par policistu disciplīnas uzlabošanu aktualizējās pēc tam, kad šā gada janvārī spēļu zālē Jēkabpilī notika bruņota laupīšana un izrādījās, ka četri no pieciem uzbrucējiem ir policisti. Neilgi pēc tam tika atklātas vairākas citas policistu veiktas nelegālas darbības, un iekšlietu ministre Linda Mūrniece (Vie notība) iesniedza atlūgumu. Viņa gan paliek amatā līdz 6. jūnijam, un līdz jūnijam arī ieplānots izstrādāt apjomīgu policijas reformu plānu.
Disciplīnas uzlabošanas pasākumu plānā tiks izvērtēta nepieciešamība pēc izmaiņām virknē likumdošanas aktu, skaidroja B. Labinska. Piemēram, plānotas izmaiņas valdības noteikumos, lai, ja rodas tāda vajadzība, iekšlietu sistēmas darbinieku atbilstību ieņemamajam amatam varētu izvērtēt biežāk nekā tikai reizi divos gados, kā tas ir pašlaik.
«Ir ideja veikt visu policijas darbinieku daktiloskopēšanu, respektīvi noņemt pirkstu nospiedumus,» stāstīja B. Labinska. Līdz ar to visu policistu pirkstu nospiedumi tiktu iekļauti elektroniskajā datubāzē, un, ja kāds no viņiem izdarītu likumpārkāpumu, varētu tikt pēc tiem identificēts. Jāatgādina, ka šobrīd VP Ekspertīžu biroja datubāzē ir aptuveni 245 000 ierakstu, kuri ņemti tikai no personām, kas figurējušas kādā krimināllietā. Tomēr arī šī plāna īstenošanai nepieciešami normatīvo aktu grozījumi.
Runājot par ieceri aprīkot visus dienesta auto ar GPS, video un audioierakstu sistēmām, B. Labinska norādīja, ka GPS jau šobrīd esot daļā policijas auto, turklāt šogad beigsies līzinga līgums par daļu no šobrīd policijas rīcībā esošajām automašīnām, un visi spēkrati, kuri nāks to vietā, būs aprīkoti ar GPS, bet daļa - arī ar audio un video ierakstu aparatūru. Policija gan vēl nav aprēķinājusi, cik izmaksās šāda tehniskā risinājuma ieviešana arī pārējos auto.