Šādu pētījumu paredz Vides politikas pamatnostādņu 2013.-2020. gadam projekts. Latvijā jau iepriekš, 90. gados, ir veikti radona gāzes mērījumi vidē. Tad valstī tika atklāti vairāki rajoni, piemēram, Rietumkurzemes augstienē, Talsu, Liepājas pusē, kuros ir palielināts radona daudzums augsnē un gruntsūdeņos, liecina 1998. gada Latvijas vides pārskatā minētā informācija. 90. gados ar zviedru palīdzību tika veikts novērtējums, Dienai atzina VARAM Vides aizsardzības departamenta direktores vietniece Dace Šatrovska, taču ministrijas darbinieces rīcībā neesot šo pētījumu datu, turklāt radona koncentrācijas noskaidrošanai būtu jāizmanto mūsdienām atbilstoša metodika. Tomēr VARAM vērtējumā «nav pamata uztraukties par dabiskās radioaktivitātes negatīvo ietekmi, tajā skaitā radona gāzes izplatību».
«Radons ir radioaktīvā izotopa rādija sabrukšanas produkts. Rādijs var būt klinšu iežos, laukakmeņos, būvmateriālos. Aktuāla radona problēma ir Skandināvijas valstīs, Lielbritānijā, jo tur klinšu ieži ir radioaktīvi. Uzceļot mājas uz šādiem iežiem, radons var nokļūt telpu gaisā,» Dienai paskaidroja Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta vadošā pētniece profesore Maija Eglīte. Viņa piebilda, ka pasaulē veiktie pētījumi pierāda - šī gāze var izraisīt plaušu audzēju veidošanos, taču par pārējo iedarbību vēl īsti nav skaidrības. Tomēr arī M. Eglīte uzskata, ka šī «nav Latvijai aktuāla problēma».
Eiropas līmenī tiek izstrādāta direktīva, kas nosaka iedzīvotāju veselības aizsardzības prasības attiecībā uz radioaktīvām vielām dzeramajā ūdenī, bet, «ja mēs uzskatām, ka mums ar radona līmeni viss ir kārtībā», ir jāspēj to pierādīt, paskaidroja D. Šatrovska. Tāpēc plānots veikt ģeoloģisko situācijas novērtējumu, lai noskaidrotu, kurās vietās valstī varētu būt problēmas ar radonu, un tālāk tiks izdarītas analīzes. Tā ministrija cer gūt pamatojumu, ka Latvijā nav nepieciešami visaptveroši pasākumi radona ierobežošanai un tam nav jātērē budžeta līdzekļi. Valstīs, kurās konstatē paaugstinātu radona līmeni, ir jāizstrādā plāns un jāparedz pasākumi iedzīvotāju aizsardzībai. Radona kaitīgo ietekmi var mazināt, piemēram, īpašā veidā projektējot ēkas, izvēloties būvmateriālus, nodrošinot telpu vēdināšanu un veicot citus pasākumus.