Ziemeļos to varat mēģināt atrast starp slavenākajiem Itālijas baltajiem, piemēram, starptautiski atzītajiem Sauvignon Blanc un Pinot Blanc no Alto Adidžes vai Tocai Friulano no Kollio reģiona. Tomēr šoreiz ieteiktu pērles meklēt vairāk uz dienvidiem. Itālijas dienvidi ir pilni ar lokāli nozīmīgām, bet starptautiski mazāk pazīstamām vīnogām un apelācijām. Nu, piemēram, Fiano di Avellino vīnogu no Kampānijas reģiona (ģeogrāfijas faniem skaidrības labad jāpiebilst, ka tas ir apmēram tur, kur Neapole un Kapri sala).
Donnaluna, Fiano Cilento, De Conciliis, Kampānija, 2009
Šim konkrētajam vīnam no Fiano vīnogas nevaru atrast precīzāku apzīmējumu kā inteliģenta lauku jaunkundze. Labā nozīmē, protams. Tai ir ļoti labi raduraksti un sena vēsture - Fiano tiek pamatoti uzskatīta par vienu no Itālijas vecākajām vīnogām. Tai ir savs raksturs un stils, kuru starptautiskās vīna darīšanas vēsmas nav īsti paguvušas sabojāt. Tai piemīt svaigums un pilnmiesība vienlaikus. Saruna ar šo «jaunkundzi» veidosies ļoti interesanta, bet negaidiet, protams, ka tā jums pieglaudīsies vai pielīdīs. Šai «jaunkundzei» ir savs raksturs, stāja un māka uzturēt sarunu sev vien raksturīgā manierē. Tīra manta. Tiem, kam interesē tipiskāks vīna apraksts, varu pateikt, ka šim vīnam piemīt gaiša zeltaina krāsa, par spīti savai jaunībai, degunā ābolu, bumbieru un visskaistāko lauku ziedu mikslis, savukārt garšā jau pieminētā svaiguma un pilnmiesības kombinācija.
Ad Astra, Fattoria di Nittardi, Maremma Toskāna, 2006
Ad Astra ir pilnīgs pretstats iepriekš minētajai «lauku jaunkundzei». Ad Astra ir smalks «švīts». Darināts starptautiskā stilā, izmantojot virkni starptautiski pazīstamu vīnogu. Radīts, lai patiktu. Runā neskaitāmās svešvalodās, precīzāk, šeit sajutīsiet gan sarkanā bordo, gan Ronas ielejas nianses, gan arī šad un tad degunā un uz mēles - lokālās Sangiovese ķiršu notis. Ad Astra ir ievads «Supertoskānā». Supertoskānieši ir Itālijas sarkano vīnu fenomens jeb kustība, kurā virkne ražotāju tālajos 70. gados vietējo Sangiovese papildināja ar starptautiski atzītām vīnogām - Cabernet Sauvignon, Merlot vai Syrah -, tādējādi cerot piešķirt vairāk «seksapīla» tradicionālajai Sangiovese un radīt interesantu leģendu. Šī leģenda vēlāk pasaules slavu atnesa tādiem Itālijas paraugvīniem kā Sassicaia, Ornellaia, Tignanello, kuru veidotājs vēl nesen viesojās Rīgā.