Brigmanim arī turpmāk jāvada partija. Interesantāka varētu izvērsties cīņa par divu vietnieku posteņiem, uz ko izvirzīts Uldis Augulis, Aivars Dronka, Miervaldis Krotovs, Vitauts Staņa, Andrejs Staķis un Staņislavs Šķesters.
A. Brigmanis jūtas stabili un ir pārliecināts gan par sevi, gan ZZS, kuras frakciju Saeimā viņš vada kopš 2002. gada. Gatavojoties kongresam, A. Brigmanis pārcilā gadu vecas publikācijas un aicina ielūkoties viņa intervijā žurnālā SestDiena, kur pērnajā martā viņš prognozēja, ka ZZS iegūs 22 vietas Saeimas vēlēšanās. Tieši tā arī ir noticis. Par vienu vietu vairāk viņš bija paredzējis Saskaņas centram, ar kuru 10. Saeimā ZZS dažos jautājumos sapratusies labāk nekā ar koalīcijas partneriem no Vienotības, īpaši, kad vajadzēja izraudzīties personālijas. ZZS kopā ar SC ievēlēja arī jauno tiesībsargu Juri Jansonu. Vaicāts, kā šī sadarbība ar SC tiks skaidrota ierindas biedriem, A. Brigmanis atbild, ka nav nepieciešams to darīt, jo darba kārtībā nav jautājuma par darbu kopā ar SC valdībā.
Vēlas pie Vienotības
Vairāki ZZS vietējie līderi nevarēja iedomāties, ka Vienotību varētu nomainīt ar citu partneri. «Būt kopā ar Valdi Dombrovski ir labākais variants, un tā gribēja arī mūsu vēlētājs,» uzskata Ilūkstes novada priekšsēdis Stefans Rāzna. Zaļajiem zemniekiem ir ideoloģiskas atšķirības ar SC, un nacionāli noskaņotie partijas biedri varētu iebilst pret tuvināšanos ar SC. Taču ZZS pārstāvji valdībā U. Augulis un Raimonds Vējonis ir demonstrējuši pragmatismu ekonomiskajā sadarbībā ar Krieviju, kas liecina, ka abām apvienībām varētu būt kopīgas intereses. Savukārt vienoties atsevišķu lēmumu pieņemšanā apvienības varētu arī katra savu interešu vadītas - SC ir svarīgi tuvināties varai un mazināt koalīcijas vienotību, bet ZZS būtiski panākt vairākumu iniciatīvām, kuras neatbalsta Vienotība.
Jau minētajā intervijā SestDienā A. Brigmanis paredzēja, ka Tautas partija būs Saeimā, bet tikai tad, ja startēs kopā ar LPP/LC. «Viņi būs, bet - mazāk,» pirms gada teica ZZS līderis, kurš izbaudījis vēl kādu senu ilgu piepildījumu. Zaļo zemnieku konkurents cīņa par vēlētāju laukos - reģionos stiprā TP parlamentā ir atstāta opozīcijā bez ietekmes. Gadiem ZZS ar TP sacentās dāsnumā pret lauku pašvaldībām. Tagad, kad konkurents ir «nolikts pie vietas», arī ZZS atslābusi. ZZS pamats ir LZS kā ietekmīgākā un lielākā partija, kurā ir ap 1700 biedru. LZS vienmēr atbalstījusi lauku pašvaldības, bet pēc vēlēšanām situāciju ir mainījusi LZS sadarbība ar Liepājas un Ventspils reģionālajām partijām. Liepājas mērs Uldis Sesks un Ventspils domes priekšsēdis Aivars Lembergs sēž ZZS valdes sēdēs, viņu partiju pārstāvji piedalās koalīcijas sēdēs, kurās nav LZS veterāna Jelgavas mēra Andra Rāviņa. Viņam gan nekremt, ka kolēģiem ir iespējas ar savu vēlmju sarakstu būt tuvāk lēmumu pieņēmējiem. «Negribu par savējiem neko sliktu teikt, bet optimistiska neesmu. Nepietiek ar novadu izveidošanu, tiem ir vajadzīgi arī resursi, lai īstenotu reformas,» atzina Amatas novada priekšsēde Elita Eglīte.
Atgādina par Ulmani
A. Brigmanis neesot saņēmis signālus, ka novadi būtu aizmirsti. Viņu interesēs esot saglabāti arī plānošanas reģioni, uz kuru likvidāciju uzstāja Ventspils mērs. LZS priekšsēdis uzteic A. Lemberga un viņa pieaicināto speciālistu pienesumu ekonomisku lēmumu sagatavošanā. Dzintars Ābiķis (Vienotība) ZZS saredz labu sadarbības partneri, kurā ir daudz politisko domubiedru. Taču esot sajūta, ka ieilgušais A. Lemberga krimināllietas process ir apgrūtinājums zaļajiem zemniekiem. «Ja cilvēkam pirmspensijas vecumā draud cietumsods, tad viņa darbības ir pakārtotas tam, lai no tā izvairītos. Ja šim cilvēkam ir liela ietekme apvienībā, tas atstāj negatīvu iespaidu arī uz valsti,» domā Dz. Ābiķis.
ZZS lika savus cilvēkus Satiksmes ministrijas uzņēmumu valdēs, Satiksmes un Zemkopības ministrijā darbā iekārtojās arī ministru radinieki. Pirmajā gadā pēc vēlēšanām politiķi var atļauties vairāk, jo līdz 2013. gada pašvaldību vēlēšanām vēlētāji varētu aizmirst, ko katrs ir darījis. Situācijā, kad Vienotība nespēj būt līderis, šajā lomā ir nonākusi ZZS, konstatē sociologs Aigars Freimanis. Taču esot jautājums, vai ZZS ir šai lomai gatava. Apvienībai raksturīgi pildīt bremzējošu funkciju - tā neļauj pieņemt sasteigtas lietas, bet tā arī nobremzē vajadzīgus lēmumus. A. Brigmanis saredz abu valdības partiju sadarbības problēmas vienīgi 2012. gada valsts budžeta pieņemšanā, jo ZZS nepieļaus ne pensiju, ne to piemaksu samazināšanu. Vienotības līdere Solvita Āboltiņa atgādina zemsaviešiem, cik ļoti viņi lepojas, ka ir valstsvīra Kārļa Ulmaņa partijas mantinieki, bet K. Ulmanim vienmēr ir bijusi svarīga valsts attīstība un tas, lai visi cilvēki šajā valstī justos labi.